• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Veşti proaste pentru agricultura din regiune: Temperaturile vor creşte, iar culturile vor fi afectate grav

    agrointeligenta.ro -

    În următorii 40 de ani, schimbările climaterice vor afecta agricultura ţării noastre. Potrivit unui studiu efectuat de experţii Băncii Mondiale, Moldova va putea face faţă schimbărilor de climă, doar dacă îşi va revizui politicile agrare.

    Potrivit experţilor, către mijlocul secolului, valorile termice ar putea creşte cu aproape şapte grade celsius în regiunea de sud a Moldovei. Creşterea temperaturilor va afecta, în special, plantaţiile de porumb, grâu, lucernă şi legumele. Productivitatea lor s-ar putea diminua cu 10-30 la sută. Recolta de fructe va avea mai puţin de suferit, deşi va înregistra şi ea o scădea de până la 10%.

    Autorii studiului au prognozat şi micşorarea considerabilă a cantităţii de apă în râurile Nistru şi Răut, ceea ce va pune în dificultate irigarea terenurilor agricole. Specialiştii Băncii Mondiale recomandă autorităţilor să aplice tehnologii avansate şi să facă investiţii în infrastructura agricolă.

    Sursa: publika.md


    Te-ar mai putea interesa

    Ministrul Barbu: În România se pot deschide în momentul de față patru fabrici de îngrășăminte Seceta și gerul fac ravagii în culturile de grâu: ”Este pierdut totul. De când sunt eu, așa ceva nu am văzut” Șeful ANF: Fermierii care nu fac ITP-ul mașinilor de stropit – amenzi între 6.000 și 10.000 de lei

    Ultimele știri

    Gospodăria țărănească cu 10 vaci la muls. ”Cât eu trăiesc după ele, am obligația să le asigur o viață optimă” Cultivatorii de sfeclă de zahăr din Ardeal – scrisoare deschisă către ministrul Agriculturii, Florin Barbu Arabia Saudită a cumpărat 920.000 de tone de grâu, inclusiv de la Cerealcom. Preț per tonă