• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Botănoiu: Europa, în general, este împotriva agricultorilor, pe fondul supraproducției de mâncare!

    Roxana Dobre -

    Constat că Europa, în general, este împotriva agricultorilor, asta pe fondul supraproducției de mâncare și pe discreditarea muncii amărâtului de fermier, atrage atenția pe pagina personală de Facebook, fostul secretar de stat din cadrul ministerului Agriculturii, Daniel Botănoiu!

    ”Altfel nu se explică atitudinea pe care decidenții politici o au față de sectorul agroalimentar care asigură securitatea și siguranta alimentară, protejeaza mediul, creează locuri de muncă, menține viața în rural etc.
    Cei din sectorul agroalimentar nu mai au dreptul la aproape nimic, în comparație cu omologii lor din statele terțe! Bunele practici agricole, ecoschemele, reducerea pesticidelor, reducerea îngrășămintelor, interdicția de a utiliza biotehnologiile și nanotehnologiile, reducerea bugetului, investiții precare, lipsa forței de muncă, interdicții peste interdicții nu fac decât să lase un gust amar și să îndepărteze agricultorii de la activitățile lor. Abandonul ruralului european este o realitate, iar în România este o certitudine!”, subliniază acesta.

    Daniel Botănoiu amintește și de eșecul ministrului agriculturii, Adrian Oros, de a atrage fonduri europene pentru sectorul agricol prin PNRR.

    ”Este suficient să spunem că fermierii care se află într-o situație economică precară vor aprecia erorile ministrului Oros și guvernului din care face parte pentru “ performanța” de a nu aduce sectorului nici un euro prin PNRR. Rațiunile voastre politice ne “îngroapă” definitiv!”, conchide fostul secretar de stat.


    Te-ar mai putea interesa

    De aproape un an, Gabriel Petre pilotează drona XAG P100 PRO în ferma Agriserv: ”Cu ea ne-am salvat cultura de porumb” Doliu în lumea legumicultorilor. O legendă a industriei semințelor s-a stins din viață Fermier care își uda varza cu apă din Dâmbovița – săltat din câmp! Comunitatea din Lungulețu se revoltă!

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură