• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Florin Platon, Asociația Forța Fermierilor: Culturile de rapiță și orz sunt în pericol din cauza schimbărilor bruște de temperatură

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Fluctuațiile de temperatură le dau de furcă fermierilor. Dacă 2021 a fost un an echilibrat și chiar excelent în mai multe județe, iată că la început de 2022 deja unii dintre ei își calculează pierderile.

    Temperaturile ridicate din această iarnă, de 18-19 grade Celsius, și apoi scăderea lor bruscă, nu fac altceva decât să dăuneze plantelor, atât pomilor cât și culturilor agricole, susțin specialiștii în domeniu.

    Fermierul Florin Platon, primvicepreședinte al Asociației Forța Fermierilor și Coordonator al Departamentului Ferma de familie, spune că cele mai afectate culturi vor fi cele de rapiță și orz.

    ”Cel mai rău este cu orzul și cu rapița. La rapiță, dăunătorii distrug masiv, sunt pierderi pe timpul iernii de 30-35%. La orz, apare mucegaiul alb, cel mai riscant din cauza variațiilor de temperatură”, a declarat agricultorul vasluian la digi24.ro.

    La rândul său, Alexandru Daniel, șeful Departamentului Agro-meteorologie INMH, a opinat că variația de temperatură înseamnă un șoc termic nu doar pentru oameni, ci și pentru plante.

    ”De Bobotează, vă pot spune că au fost în jur de 19 grade, în sudul României, în Oltenia. Cu o scădere bruscă de temperatură, care a avut loc vineri, pe data de 7, de Sfântul Ion, când temperaturile au scăzut până spre o grade Celsius. Este un șoc termic pentru plante, că ele evoluează și își desfășoară toată vegetația afară, în aer, pe sol, care îngheață și apoi se încălzește. Sunt niște stresuri termice”, a menționat Alexandru Daniel, șeful Departamentului Agro-meteorologie INMH.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană!

    Ultimele știri

    Rusia a atacat o navă transportatoare de grâu în Marea Neagră. Un marinar ucrainean a fost ucis Irigațiile s-au oprit în Ialomița după scăderea nivelului Dunării. Fermier: „Acum nu avem apă deloc” Cod roșu în legumicultură: caniculă și prețurile dezastruoase. Ion Păunel: Cerem sprijin pentru pierderi! Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România