• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu, europarlamentar: Cultivarea carbonului, un nou model de afaceri ecologic pentru agricultori!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Cultivarea carbonului va contribui la atingerea obiectivului de neutralitate climatică în sectorul agricol, prevăzut în revizuirea regulamentului LULUCF, pentru care sunt responsabil din partea grupului PPE în Parlamentul European, anunță eurodeputatul Dan Motreanu pe pagina sa de Facebook.

    Conform oficialului european, practic, prin cultivarea carbonului se vor recompensa practicile agricole care, fie reduc emisiile de gaze cu efect de seră (GES), fie le captează în solurile agricole, precum:

    -agrosilvicultura
    -perturbarea mecanică minimă a solului (reducerea aratului)
    -culturi de acoperire a solului sau culturi secundare (ce pot fi valorificate)
    -refacerea și reumidificarea turbăriilor
    -gestionarea carbonului din solul pajiștilor etc

    ”Estimările Comisiei Europene prevăd că, pentru fiecare tonă de GES redusă sau captată în sol, agricultorul primește 30-40 euro. Acești bani vor veni fie din fondurile Politicii Agricole Comune (PAC) – pentru statele membre care includ cultivarea carbonului în eco-scheme, fie de pe piețele voluntare de carbon – adică de la companiile private care vor să compenseze impactul negativ asupra mediului generat de GES pe care le produc”,  mai arată Motreanu.

    Dan Motreanu subliniază în final că cultivarea carbonului generează efecte pozitive asupra climei și mediului împreună cu numeroase beneficii conexe pentru agricultori. ”Mai exact, o acumulare de carbon în sol sub formă organică îl face mai fertil, mai biodivers și mai rezilient, necesitând o cantitate mai redusă de îngrășăminte, apă, pesticide și energie și producând în final o recoltă mai bogată și mai sănătoasă.
    Comisia Europeană lucrează în prezent la o propunere legislativă pentru certificarea cultivării carbonului care va fi înaintată Parlamentului European și Consiliului până la sfârșitul acestui an”, conchide oficialul.


    Te-ar mai putea interesa

    Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă

    Ultimele știri

    Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Fermierii cer măsuri reale pentru a opri explozia costurilor la îngrășăminte. AAC: ”Suspendarea tarifelor este un pas necesar, dar insuficient” vamale Lista băncilor care au protocol cu APIA pentru plata în avans a subvențiilor Atenție, fermieri! Au rămas doar două săptămâni în care vă mai puteți închide cererea APIA! Conferința anuală ASAS va avea loc pe 28 mai, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”