• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lapar vrea să solicite Guvernului declararea stării de urgenţă în agricultură

    agrointeligenta.ro -

    Liga Asociaţiilor Producătorilor Agricoli din România intenţionează să solicite Guvernului declararea stării de urgenţă în agricultură pentru a mai salva ce se mai poate din culturile de floarea soarelui şi porumb afectate în proporţii foarte mari de secetă.

    „În prezent, culturile de floarea soarelui şi porumb sunt afectate în proporţii care variază între 30 şi 70%. Dacă nu plouă în 4-5 zile, pierderile sunt de 100%”, susţine Laurenţiu Baciu, preşedintele Ligii Asociaţiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR).

    Agricultorii solicită Guvernului să ia măsuri urgente pentru repunerea în circulaţie a sistemului de irigaţii, iar fermierii să beneficieze de energie electrică mai ieftină pentru a putea iriga culturile.
    Anul trecut, România s-a aflat în topul european al producătorilor de porumb şi floarea soarelui, cu recolte de 11,7 milioane de tone, respectiv 1,8 milioane de tone.


    Te-ar mai putea interesa

    De ce nu se pun roșiile lângă castraveți. Vecini compatibili în grădina de legume Fermier de Paulownia, la 10 ani de la înființarea plantației: N-am cui vinde, bani au făcut doar vânzătorii de răsaduri! Fermierii, penalizați în plus la subvențiile APIA. Noi reguli obligatorii din acest an

    Ultimele știri

    Fermierul Neculai Dulceanu renunță la sfecla de zahăr: ”În doi ani avut pierderi de 190.000 de euro” Oierii, decizie tranșantă: Ori plafon de minim 50 de femele la ajutorul de 50 euro/cap, ori NIMIC! Prețurile la îngrășăminte continuă să crească și în februarie. Ureea, vândută cu 530 euro/tonă în Europa