• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Republica Moldova își scrie ”Registrul viilor și vinurilor” cu bani din Cehia și SUA

    agrointeligenta.ro -

    În Republica Moldova va fi creat Registrul viilor și vinurilor, bază de date ce va conține toată informația despre plantațiile de vie și vinurile produse în țara vecină.

    „În domeniul vitivinicol este important să avem un registru al viilor, pentru ca pe fiecare sticlă de vin să poată fi găsită informația despre solul din regiunea de producție, metodele de tratare a viei, recoltarea și prelucrarea strugurilor, data îmbutelierii vinului, conținutul produsului”, a menționat ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vasile Bumacov, care a precizat că elaborarea registrului deja a început.

    Documentul va deveni funcțional peste un an și jumătate.

    Memorandumul privind acordul a fost semnat săptămâna trecută între reprezentanții Agenției pentru Dezvoltare Internațională a SUA (USAID), Agenția pentru Dezvoltare a Cehiei și Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare al Republicii Moldova.

    Pentru implementarea proiectului Cehia va oferi Moldovei circa 600 de mii de dolari, iar SUA – circa 500 de mii de dolari.


    Te-ar mai putea interesa

    Situație fără precedent în oierit. Nicolae Cioranu: Centrele de colectare sunt goale, cumpără animale doar când au contracte Președintele Nicușor Dan a promulgat o lege pentru fermieri. Noile reguli, în Monitorul Oficial Fermierii scapă de ciori și grauri! O lege depusă în Parlament dă undă verde la vânarea acestor ”dăunători”

    Ultimele știri

    Dr. ing. Gheorghe Vaida: Noua Politică Agricolă Comună și vulnerabilitățile zootehniei românești Îngrijirea mușcatelor toamna. Pregătirea plantelor de mușcată pentru iernare Fermier dezamăgit de ”regina covoarelor vegetale”: ”La pomul lăudat nu te duci cu sacul”