• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Directivă UE în vigoare de ASTĂZI: Orice produs poate fi returnat în 14 zile de la achiziționare

    agrointeligenta.ro

    Directiva Uniunii Europene privind drepturile consumatorilor a intrat în vigoare din 13 iunie și începând cu această dată se aplică și în România actele legislative naționale care transpun această directivă.

    Printre avantajele aplicării noii directive se numără eliminarea tarifelor și costurilor ascunse la servicii de Internet, o mai mare transparență a prețurilor, interzicerea opțiunilor predefinite pe site-urile Internet și termenul de 14 zile în care se poate renunța la un contract de vânzare-cumpărare și la bunul achiziționat.

    De asemenea, directiva prevede pentru consumatori drepturi consolidate în ceea ce privește rambursarea produsului cumpărat, introducerea unui model de formular UE de renunțare la contract, eliminarea suprataxelor pentru utilizarea cărților de credit și a liniilor directe de asistență, informații mai clare cu privire la responsabilitatea plății aferente returnării bunurilor, o mai mare protecție a consumatorilor în ceea ce privește produsele digitale și normele comune pentru întreprinderi, care vor facilita schimburile comerciale ale acestora în întreaga Europă.

    Sursa: Agerpres

     


    Te-ar mai putea interesa

    ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren

    Ultimele știri

    Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte