• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șef APIA: Foarte puțini tratează sau dau îngrășăminte chimice pe pășuni

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Foarte puțini tratează sau dau îngrășăminte chimice pe pășuni, a declarat un șef din cadrul Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură (APIA). Acesta susține că suprafețele de pășunat au un mare potențial pentru agricultura ecologică.

    Directorul Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură (APIA) Covasna, Marius Popica, este ferm convins că potențialul pentru agricultura ecologică este imens, având în vedere terenurile, mai ales pășunile, care nu au fost tratate cu chimicale. Cu toate acestea, directorul APIA a spus că este nevoie de putere de convingere pentru a-i determina pe fermieri să acceseze sumele necesare pentru agricultura ecologică.

    Directorul Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură (APIA) Covasna, Marius Popica (foto: covasnamedia.ro)

    Potrivit covasnamedia.ro, acesta a explicat că județul Covasna ar putea beneficia foarte mult de pe urma agriculturii ecologice, pentru că zona are un potențial ridicat, mai ales că toate pășunile respectă acest standard.

    ”Avem un potențial deosebit pentru agricultura ecologică. Facem eforturi foarte mari, pentru că jumătate din suprafața județului este teren arabil, jumătate sunt pășuni. Practic, toate pășunile din județul Covasna sunt ecologice. Nimeni nu dă cu chimicale și nu tratează pășunile în județul nostru. Și în restul țării, decât foarte puțini tratează sau dau îngrășăminte chimice pe pășuni. Aici vine rolul nostru, să încercăm să îi convingem pe fermieri să acceseze și sumele necesare pentru agricultura ecologică. Aici, pe următorul plan, 2023 – 2027, vor fi sume considerabile pentru agricultura ecologică. Dar trebuie să instruim foarte bine fermierii, că sunt niște cerințe, niște organisme de certificare ecologică. Ei vin și verifică dacă fermierul într-adevăr respectă condițiile aferente agriculturii ecologice. Îmi pare rău că în județ nu avem un organism de certificare, fundația LAM a avut o primă încercare, dar până la urmă nu s-a finalizat, pentru că așa era mult mai simplu să încercăm să ajutăm fermierii și să creștem agricultura ecologică. Nu avem suprafețe mari de teren și noi trebuie să compensăm prin subvenții suplimentare, să venim cu agricultură ecologică, să venim cu alte măsuri să poată fermierul să se dezvolte bine și aici”, a spus directorul APIA Covasna în cadrul unei conferințe de presă.

    Marius Popica a adăugat că există o șansă bună pe care o are județul Covasna, iar aceasta stă în resursa umană. În zonă sunt concentrați mulți specialiști și ingineri agronomi privatizați datorită cărora fermierii covăsneni ”au învățat să cânte după note și nu după ureche” și care încep să lucreze după tehnici eficiente și mai noi, a precizat reprezentantul APIA Covasna.

    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute

    Ultimele știri

    Tradiția și munca duc vinul românesc în legendă. Poveste de la Beciul Domnesc pentru Campioni pe teren Memoriu trimis ministrului Radu Miruță de fermierii români cu cerealele blocate în fermă! Mihai Moraru, Agro-Est Muntenia, despre amenzile Consiliului Concurenței: ”S-a găsit forma prin care adevărații vinovați să plătească mai puțin” Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina