• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • UE a sistat importurile de cărbune din Rusia

    Mircea Olteanu – Agrointeligența

    Importurile de cărbune rusesc în Uniunea Europeană nu mai sunt permise începând de săptămâna aceasta. Măsura, adoptată de țările membre UE în luna aprilie, face parte din cel de-al patrulea pachet de sancțiuni la adresa Rusiei ca urmare a invaziei în Ucraina.

    Trebuie remarcat că 70 % din cărbunele importat de țările europene provenea din Rusia.

    Importurile de cărbune din Rusia vor fi înlocuite de cele din America de Nord, Africa de Sud, Columbia, Australia și Kazahstan.

    Embargoul, în vigoare din data de 10 august, va avea un impact direct asupra a 22,6% din totalul exporturilor rusești de cărbune, potrivit datelor pe anul 2021 (8 miliarde de euro pe an). Pentru a suplini pierderea pieței europene, Rusia a deviat o parte din transporturile de cărbune către India și Turcia, dar la prețuri reduse cu 30-50%. Exporturile către India, de exemplu, au crescut cu 25% în luna mai 2022 față de aceeași lună a anului precedent.

    Perioada cuprinsă între aprilie și august a fost menită să ofere timp țărilor europene să caute alternative, ceea ce a însemnat fie creșterea importurilor de cărbune din alte țări, intensificarea producției interne, dacă este posibil, fie căutarea altor alternative pentru a genera energie electrică.

    În cele câteva luni dintre aprobarea măsurii și intrarea sa în vigoare, s-a înregistrat o creștere a importurilor de cărbune realizate de unele țări europene, precum Olanda, Germania, Italia, Spania și Belgia.

    Interdicția ce vizează cărbunele rusesc a fost adoptată și de Marea Britanie.

    De asemenea, în cursul acestui an urmează să fie pusă în aplicare și un embargo parțial asupra petrolului rusesc, relatează agenția de știri Novinite.

    Scopul declarat al sancțiunilor adoptate de UE la adresa Moscovei este acela de a reduce finanțarea mașinăriei de război ruse. Rusia este unul dintre cei mai mari exportatori de hidrocarburi din lume, care aduc venituri semnificative bugetului statului. Totodstă, țara eurasiatică este și principalul furnizor de gaze naturale al țărilor Uniunii Europene.


    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc

    Ultimele știri

    Prof. Dr. Bogdan Costea: Terracalco ar trebui să fie prima urgență după recoltat. „Pregătim solul pentru anul viitor” Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală Gustări care ajută găinile și rațele să suporte mai ușor canicula. Rețete de ”înghețată” pentru păsări Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Caniculă și furtuni: ANM a actualizat avertizările meteo!