• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Embargo în Est: UE alocă 125 de milioane de euro pentru fermierii afectați. Polonia, Lituania, Belgia și Olanda, principalele țări care vor primi compensații

    agrointeligenta.ro

    Executivul comunitar a anunțat astăzi deblocarea a aproximativ 125 de milioane de euro pentru a-i susține pe producătorii europeni de fructe și legume perisabile. Principalii beneficiari ai acestui sprijin vor fi Polonia, Lituania, Belgia și Olanda.

    Produsele vizate de această măsură sunt tomatele, morcovii, ardeii, varza albă, conopida, castraveții, ciupercile, merele, perele, fructele roșii, strugurii de masă și kiwi, se precizează într-un comunicat al Comisiei Europene.

    ”Toți cultivatorii de aceste produse afectate, indiferent dacă fac sau nu parte dintr-o organizație a producătorilor, vor fi eligibili să profite de aceste măsuri de sprijin”, a declarat comisarul european pentru Agricultură, Dacian Cioloș, citat de Agerpres.

    Odată formalizate, în următoarele săptămâni, măsurile se vor aplica într-o manieră retroactivă de la 18 august și vor rămâne în vigoare până la sfârșitul luni noiembrie. Potrivit unei surse europene, principalii furnizori europeni de fructe și legume perisabile pentru Rusia și totodată principalii beneficiari ai acestui sprijin sunt Polonia, Lituania, Belgia și Olanda.

    Despre România sau solicitările producătorilor de la noi din țară nu se menținează nimic în comunicatul transmis de la Bruxelles.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe

    Ultimele știri

    Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână DNA îi anchetează pe Adrian Pintea și Romeo Șoldea. Vezi care sunt acuzațiile aduse șefilor APIA și ANF! FMC Agro Operațional România angajează reprezentant vânzări pentru zona Banat O nouă seră construită cu fonduri europene va produce roșii românești și pe timpul iernii Motiv de bucurie pentru fermieri: vin ploile! Județe unde vor cădea și 50 l/mp!