• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu, europarlamentar PNL, PPE: Categoriile vulnerabile vor primi, în 2023, 1.400 de lei pentru plata facturilor la energie

    agrointeligenta.ro -

    Categoriile vulnerabile vor primi, în 2023, 1.400 de lei pentru plata facturilor la energie, anunță europarlamentarul liberal Dan Motreanu. Sursa de finanțare pentru acest privind provine din fonduri europene.

    ”Suma va fi acordată de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene în două tranșe a câte 700 de lei fiecare, care vor fi distribuite în lunile februarie și septembrie din anul următor”, anunță europarlamentarul PPE Dan Motreanu.

    Ajutorul este acordat pentru compensarea prețului la energie, indiferent de natura acesteia, respectiv energie electrică, energie termică centralizată, gaze, butelie, lemne pentru foc, păcură, peleți și alte materiale de încălzire.

    De acest sprijin vor beneficia:
    – pensionarii din sistemul public de pensii, cu vârsta peste 60 ani și venituri sub 2.000 lei/lună;
    – persoanele care încasează pensie de invaliditate, indiferent de vârstă, cu venituri sub 2.000 lei/lună;
    – persoane cu handicap grav, accentuat sau mediu, cu venituri sub 2.000 de lei/lună;
    – familiile care primesc alocație de susținere;
    – persoanele care primesc ajutor social.

    Pentru acordarea ajutoare pentru încălzire au fost alocate fonduri europene în valoare de 4 miliarde lei, din Programul Operațional Capital Uman și Programul Operațional Regional pentru perioada de programare 2014–2020. Sumele alocate sunt în limita economiilor identificate la nivelul acestor programe și a sumelor care sunt considerate în risc de dezangajare în cadrul perioadei de programare 2014–2020.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Controale în câmp la fermierii care fertilizează cu azot în această perioadă Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha

    Ultimele știri

    Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” COPA-COGECA se opune acordului de liber schimb UE-Australia: O povară disproporționată pe umerii agricultorilor și cooperativelor agricole europene Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” AAC anunță o nouă victorie a fermierilor: Curtea de Apel Cluj a respins cererea de suspendare a derogărilor emise de MADR! AAC – scrisoare deschisă către șeful CCIR, Mihai Daraban: ”Constatăm că fermierii români nu mai sunt bine primiți la Indagra și târgurile CCIR”