• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • agrointel.ro
  • Ştiri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Agribusiness
  • Anunțuri
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Preț floarea-soarelui la fermieri în mai multe județe

    Roxana Dobre -

    Prețul cu care se vinde floarea-soarelui în prezent de către fermierii români în mai multe județe. Producătorii agricoli au creat în mediul online o bursă a prețurilor pe tona de semințe de floarea-soarelui.

    Pe un grup de Facebook, agricultorii români au făcut un sondaj privind prețul la floarea-soarelui pe diverse zone, județe ale țării. Producătorii agricoli se plâng că prețurile au scăzut simțitor astfel că în cele mai bune cotații, cu greu prețul atinge 3 lei pe kilogram, adică 3.000 de lei tona.

    Iată la ce prețuri vând fermierii în prezent floarea-soarelui:

    Pe Bursa Română de Mărfuri cele mai recente cotații sunt pentru săptămâna 1-7 decembrie. La acea dată, prețurile medii pentru floarea-soarelui se prezentau astfel:


    Te-ar mai putea interesa

    Cargill a anunțat că sistează exportul de cereale din Rusia începând cu 1 iulie Prețul rapiței MATIF a crescut la 480 de euro pe tonă Petre Daea despre ajutorul pentru cereale: ”Vom da banii aceștia la fermierii care au recoltat grâu și au rămas cu el în magazie”

    Ultimele știri

    Calendar APIA – aprilie 2023. Subvenții care se plătesc fermierilor în această lună Petre Daea: Am prezentat CE situația celor 30.056 de mijloace de transport intrate în România cu cereale În Grădina Danei. Cultivarea castraveților timpurii | Cum biostimulăm cultura de legume