• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Avertizare! Se înregistrează zbor intens de Ostrinia nubilalis, generația I, în culturile de porumb

    Adrian Radu – Agrointeligența

    În urma activității de monitorizare a dăunătorilor Ostrinia nubilalis și Helicoverpa armigera din cultura de porumb, desfășurată în cadrul programului Arc™ farm intelligence, sezonul de monitorizare 2023, vă informăm următoarele:

    ➣ ATENȚIE! Se înregistrează zbor intens al fluturilor de Ostrinia nubilalis în capcanele feromonale instalate în zona Banatului, Crișanei și în zona Munteniei, iar în zilele următoare se estimează înregistrarea zborului maxim al fluturilor din prima generație în zonele: Oltenia, Dobrogea și Moldova.

    În momentul de față, poate fi observată ponta depusă în frunzele din cornet și/sau larvele mici care migrează spre baza frunzelor. La plantele mai dezvoltate atacul larvelor poate fi observat pe nervura principală, la baza limbului (între teacă și limbul frunzei).

    Pontă, larvă, mod dăunare – Sursa foto: FMC Agro Romania

     

    Sursa foto: FMC Agro România, aplicația Arc™ farm intelligence – 21 iunie 2023

     

    Grafic capturi medii zilnice de Ostrinia nubilalis în perioada 02 iunie – 22 iunie 2023, în zonele de monitorizare. Sursa: FMC Romania

     

    ➣ De asemenea, se înregistrează zbor intens al adulților de Helicoverpa armigera, din prima generație în zonele Moldova, Muntenia și Dobrogea. Helicoverpa armigera nu constituie un pericol direct pentru culturile de porumb înainte de formarea știuleților. În vederea reducerii densității populației de Helicoverpa armigera, generația a II-a, și a pagubelor posibile din cultura de porumb, se recomandă tratamentul insecticid.

    Generația a II-a a dăunătorului Helicoverpa armigera apare de regulă în momentul formării știuleților (mătăsit – boabe ceară) și provoacă cele mai importante pagube la porumb, dar poate ataca și alte culturi de câmp precum floarea-soarelui și soia.

    Vă recomandăm să efectuați un control fitosanitar culturilor dumneavoastră de porumb și să efectuați tratamentele necesare folosind insecticidul CORAGEN® pentru controlul atacului de Ostrinia nubilalis și reducerea populației de Helicoverpa armigera. Ambii dăunători sunt simultan în cultura de porumb, iar produsul CORAGEN® este eficient pentru controlul celor doi dăunători.

    • Insecticid sistemic, combate dăunătorii în toate stadiile de dezvoltare: ouă, larve și adulți;

    • eficient și la temperaturile ridicate din timpul verii de până la 33-34°C;

    • rezistent la spălare, dacă precipitațiile survin la mai mult de 2 ore după tratament;

    • selectiv și protejează entomofauna utilă, refăcând echilibrul natural dintre prădători și paraziții dăunătorului;

    • datorită activității ovi-larvicide excelente, CORAGEN® previne pătrunderea larvelor în tulpină sau în știuletele de porumb și reduce pagubele cantitative și calitative determinate de atacul celor doi dăunători în culturile de porumb;

    Insecticidul CORAGEN® poate fi achiziționat din rețeaua națională de distribuție autorizată. Pentru informații suplimentare, vă rugăm să contactați reprezentantul local al FMC România sau să accesați site-ul companiei: fmcagro.ro.

    Aflați mai multe informații despre presiunea de atac a dăunătorilor din zona dumneavoastră, cu aplicația Arc™ farm intelligence

    Sursa foto: Aplicația Arc farm intelligence

    La emiterea prezentului buletin de avertizare s-a ținut cont de cele trei criterii: biologic, fenologic și ecologic.

    Combaterea primei generații de dăunători determină reducerea pagubelor produse culturii de porumb și diminuarea populației generației a-II-a.

    Aplicarea tratamentului insecticid pentru controlul generației a II-a de Ostrinia nubilalis sau Helicoverpa armigera poate fi mai dificilă datorită taliei plantelor și necesită utilizarea echipamentelor speciale (autopropulsate).

    Descărcați și utilizați aplicația Arc™ farm intelligence

    Utilizați insecticidul CORAGEN® pentru un control eficient și la momentul optim.

    Utilizați produsele de protecția plantelor în siguranță și cu responsabilitate. Când aplicați produse pentru protecția plantelor, urmați întotdeauna instrucțiunile menționate pe etichetă.

    Te-ar mai putea interesa

    Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța

    Ultimele știri

    Fermier reținut 24 de ore după ce ar fi bătut un bărbat prins la furat de porumb Directiva UE care ține prețul rapiței la un nivel atractiv pentru fermierii români Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Noile prețuri DAP Constanța: grâul pierde 11 euro/tonă, porumbul coboară la 202 euro/tonă. Rusia avertizează asupra unei posibile crize pe piața grâului OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare