• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sistemul e-Factura, funcțional. Ministrul Finanțelor: S-au înregistrat deja 2,78 milioane de facturi

    Roxana Dobre -

    Sistemul e-Factura, funcțional. Numărul facturilor înregistrate, până în prezent, prin sistemul e-Factura, a ajuns la 2.775.421, cu o valoare de 16 miliarde de lei, după cum a anunțat ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, într-o conferinţă de presă. Acesta a subliniat că se așteaptă ca  în cursul acestei săptămâni această creştere să ajungă până la un milion de facturi pe zi.

    Marcel Boloş a anunțat astăzi, luni – 8 ianuarie, că 2,78 milioane de facturi au fost înregistrate în sistemul e-Factura, valoarea acestora fiind de 16 miliarde de lei. Facturarea electronică e-Factura a devenit obligatorie de la 1 ianuarie 2024 pentru persoanele juridice în relația cu alte persoane juridice (Business-2-Business, B2B).

    Citiți și: Ghid e-Factura. Cum se emite și se verifică o factură electronică

    Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş (foto: jurnalul.ro)

    Marcel Boloș, ministru: Avem în sistem 2.775.421 de facturi, cu o valoare de 16 miliarde de lei

    Ministrul Finanțelor a anunțat că în sistemul e-Factura au fost înregistrate 2.775.421 de facturi, cu o valoare de 16 miliarde de lei.

    ”Avem o veste proastă pentru  cei care credeau că ne va pica sistemul şi nu va merge sistemul şi modulul e-Factura. Până în momentul de faţă au fost preluate în sistem 2.775.421 de facturi, cu o valoare de 16 miliarde de lei. Maximul l-am atins în ziua de vineri, 5 ianuarie respectiv 675.000 de facturi. Ne aşteptăm ca, în cursul acestei săptămâni, această creştere să ajungă până la un milion de facturi pe zi”, a spus ministrul în cadrul unei conferințe de presă.

    Citiți și: Factura electronică, introdusă de luna viitoare. Cum va funcționa sistemul E-facturare în relația cu statul

    Marcel Boloș a reamintit că neraportarea în sistemul electronic în modulul e-Factura constituie contravenţie şi pentru microîntreprinderi sancţiunile sunt între 1.000 lei până la 2.500 lei. La întreprinderile mijlocii amenda este între 2.500 şi 5.000 lei.

    ”Sistemul funcţionează în paralel cu cele două sisteme, respectiv Sistemul de raportare a facturilor în modulul nostru de factură electronică şi, sigur, opţiunea clasică de emitere a facturii şi apoi raportarea ei. Raportarea se face în termen de cinci zile de la emiterea facturii. Dacă se întrerupe sistemul, după ce se reia partea de factură electronică, termenul rămâne acelaşi, de cinci zile, în vederea raportării. Până la data de 1 iulie, avem regimul acesta opţional pe care l-am amintit. Neraportarea în sistemul nostru electronic în modulul e-Factura constituie contravenţie şi, după cum am mai precizat şi la sfârşitul anului trecut, pentru microîntreprinderi avem sancţiuni contravenţionale între 1.000 lei până la 2.500 lei. La întreprinderile mijlocii amenda este între 2.500 şi 5.000 lei”, a spus Boloş.


    Te-ar mai putea interesa

    Strugurii la solar, o cultură profitabilă. Claudiu Breazu vinde producția direct către supermarketuri Doi falși apicultori au păcălit APIA cu facturi pentru familii de albine ce nu existau Raport USDA – iulie 2025: prețul grâului după noile estimări la recoltele din Ucraina și Rusia

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură