• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Consiliul European al Laptelui cere reducerea producțiilor la nivelul UE

    agrointeligenta.ro -

    Prețul laptelui este în cădere la nivel european, criza accentuându-se după 1 inaurie 2015, când în multe state precum Olanda, Belgia, Irlanda sau franța, nivelul a coborât sub 30 de eurocenți. În acest context, fermierilor le este imposibil să acopere costurile de producție.

    ”Situația a devenit amenințătoare pentru majoritatea producătorilor de lapte”, avertizează Romuald Schaber, președintele Consiliului European al Laptelui. Cei mai mulți producători abia mai fac față cheltuielilor. ”Suntem deja în mijlocul unei crize”, a subliniat și Sieta van Keimpema, șeful reprezentanței Consiliului European al Laptelui în Olanda. ”Mai grav este că nu se întrevăd perspective pentru ca situația să se îmbunătățească. Dimpotrivă. Când cotele la lapte vor fi eliminate pe 1 aprilie, situația se va exacerba”, mai spun oficialii.

    În acest context, conducerea Consiliului European al Laptelui a cerut celor care iau decizii la cel mai înalt nivel să intervină. ”Cerem o reducere imediată a producției europene de lapte cu 2-3 procente pentru a permite ca stocurile să se coreleze cu cererea”, a declarat președintele Schaber. El a subliniat că actualele instrumente folosite pentru a a gestiona criza s-au dovedit inadecvante cu situația actuală. În plus, exact în astfel de context ar trebui aplicate metode prin care piața să fie protejată de importurile ieftine.

    ”Ar fi trebuit ca Programul pentru Responsabilitatea Pieței (Market Responsibility Programme – MRP) dezvoltat de Consiliul European al Laptelui să fie implementat”, a adăugat Schaber. Acets program crează premize pentru ca fermierii să își adapteze producția cu cererea din piață. ”Dacă am fi avut programul în acțiune, nu am fi asistat acum la acest colaps”, a mai spus președintele.

    În 2015, Consiliul European al Laptelui va continua să lupte pentru un preț corect al laptelui. Doar în momentul în care costurile de producție ale fermierilor vor fia coperite pe termen lung se va putea vorbi din nou despre o producție sustenabilă.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Seceta ”a topit” porumbul și floarea-soarelui din ferma Mecsol. Andrei Seneșan: ”Și dacă acum vin ploi, nu se mai recuperează” Strigătul disperat al micilor producători de cartofi: ”Prețul este de 30-50 de bani pe kg. Muncim pe minus, falimentăm!” Livrare istorică: Ultima combină New Holland CR10.90 produsă vreodată a ajuns într-o fermă din România!

    Ultimele știri

    O familie de crescători de oi – confirmați cu antrax! Femeia a murit, soțul și fiul sunt în spital, în stare gravă De aproape un an, Gabriel Petre pilotează drona XAG P100 PRO în ferma Agriserv: ”Cu ea ne-am salvat cultura de porumb” APIA a sesizat DNA în cazul unor adeverințe depuse pentru subvențiile la hectar