• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cargill va plăti fermierilor din Ucraina prime pentru calitatea solului

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Programul Cargill RegenConnect® se extinde în Ucraina. Agricultorii ucraineni vor putea primi bani dacă îndeplinesc condiții privind îmbunătățirea calității solului, prin efectuarea unor lucrări cu impact minim asupra mediului. Culturile la care se aplică acest program sunt rapița, grâul, porumbul, orzul și floarea-soarelui.

    Programul Cargill RegenConnect® se extinde în Europa, iar fermierii ucraineni care îndeplinesc criteriile vor primi o recompensă financiară pentru implementarea unor metode de agricultură care nu au un impact negativ asupra climei, potrivit biroului de presă al companiei, citat de Latifundist.

    „Extinderea programului în Ucraina demonstrează dorința Cargill de a oferi fermierilor resursele necesare pentru a implementa metode de îmbunătățire a solului care să crească durabilitatea fermelor și să le ajute să intre pe noi piețe ecologice. Făcând agricultura durabilă și regenerativă viabilă financiar pentru fermieri, putem ajuta practicile agricole ecologice să se răspândească mai rapid și să devină mainstream. Acest lucru va face ca agricultura și activitățile fermierilor să facă parte din soluția climatică”, a declarat Alexis Kazin, președintele managementului lanțului de aprovizionare agricol al Cargill în Europa.

    Ucrainenii vor primi bani pentru practici care îmbunătățesc solul (foto: wsj.com)

    Cargill RegenConnect® se extinde pentru producătorii ucraineni de cereale și oleaginoase

    Cargill RegenConnect este un program voluntar de agricultură regenerativă, condus de piață. Acesta prevede încheierea de contracte pe trei ani agricoli cu fermierii din regiunile care îndeplinesc criteriile de pe teritoriul Ucrainei.

    Citește și: Cargill a anunțat că sistează exportul de cereale din Rusia începând cu 1 iulie

    În conformitate cu termenii contractelor, fermierilor li se cere să îmbunătățească condițiile solului prin implementarea unor practici agricole regenerative noi sau îmbunătățite, cum ar fi culturile de acoperire și lipsa lucrărilor solului sau intervenție minimă. Fermierii pot alege metodele care se potrivesc cel mai bine condițiilor lor de creștere în funcție de caracteristicile tehnologiilor lor agricole.

    Un hectar de teren agricol din Europa este eligibil pentru a fi inclus în program dacă a crescut o cultură de bază pentru lanțul de aprovizionare al Cargill – rapiță, grâu, porumb, orz și floarea-soarelui – cel puțin o dată în ultimii cinci ani.

    Citește și: Agreena a atins pragul de 2 milioane de hectare înscrise în platforma sa pentru agricultura carbonului

    Fermierii vor putea să măsoare, să verifice și să raporteze despre impactul asupra mediului utilizând date la fața locului, teledetecție și modelarea condițiilor culturilor și ale solului.

    Te-ar mai putea interesa

    Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE

    Ultimele știri

    Cezar Gheorghe: „Statul trebuie să prioritizeze cererea românească și să protejeze piața cerealelor” Tradiția și munca duc vinul românesc în legendă. Poveste de la Beciul Domnesc pentru Campioni pe teren Memoriu trimis ministrului Radu Miruță de fermierii români cu cerealele blocate în fermă! Mihai Moraru, Agro-Est Muntenia, despre amenzile Consiliului Concurenței: ”S-a găsit forma prin care adevărații vinovați să plătească mai puțin” Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație”