• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Legea arendei a fost depusă din nou în Parlament pentru contracte de arendă pe minim 7 ani

    Oana Timar – Agrointeligența

    Legea arendei a fost depusă din nou în Parlament având ca prevedere principală introducerea unei perioade minime de 7 ani pentru contractele de arendă. Două inițiative legislative identice au fost respinse până acum: prima dată de către Curtea Constituțională, a doua oară la votul final din Parlament.

    Un nou proiect legislativ pentru modificarea Legii nr.287/2009 privind Codul civil a fost depus pe 16 aprilie la Senat pentru dezbatere în regim de urgență. Inițiativa îl are drept co-inițiator pe președintele Comisiei de agricultură din Camera Deputaților, Adrian Chesnoiu, care semnează actul normativ alături de alți 11 colegi deputați din PSD.

    Proiect nou pentru contractele de arendă pe minim 7 ani

    La fel ca și proiectul respins de Curtea Constituțională și apoi, mai recent, pe 9 aprilie, de către Parlament, noua inițiativă reia propunerea de modificare a Codului civil în sensul introducerii unei perioade de minim 7 ani pentru contractele de arendă: ”Durata arendării este minim 7 ani și se consideră a fi făcută pe toată perioada necesară recoltării fructelor pe care bunul agricol urmează să le producă”.

    De asemenea, inițiativa interzice subarendarea: ”Subarendarea totală sau parțială, sub sancțiunea nulității, cu excepția schimbului de utilizare a terenului între arendași”.

    Alte prevederi ale proiectului legislativ vizează condițiile de încetare a contractului de arendă înainte de împlinirea termenului prin incapacitatea sau falimentul arendașului ori prin neplata arendei în termenul prevăzut.

    ”In cazul decesului arendatorului, moștenitorii sunt obligați să mențină contractul de arendare pe durata încheiată cu arendașul”, mai prevede proiectul de lege.

    Dacă actul normativ va fi aprobat, el nu va avea efect asupra contractelor aflate în derulare, ci numai pentru cele care se încheie după intrarea în vigoare a noii legislații.

    Vă reamintim că pe 9 aprilie, Legea arendei a fost respinsă la votul final din Camera Deputaților. Ca lege organică, actul normativ nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru a fi adoptat.

    Te-ar mai putea interesa

    Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui

    Ultimele știri

    ANSVSA vine cu precizări: ”NU s-a decis vaccinarea în masă a oilor din România!” Motorina pentru fermieri a trecut de 10 lei/litru: „Disponibilitatea este acum mai importantă decât prețul!” Agrointeligența a avut dreptate: Kerekes Melinda Klara a preluat conducerea APIA! Un deputat aruncă bomba: Românii nu vor mai putea folosi lemne de foc, doar ”biomasă certificată”! Hibridul de rapiță Metal, de la Soufflet, e construit pentru a satisface cele mai mari ambiții