• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Americanii se pregătesc pentru ce e mai rău: În 2015, veniturile fermierilor vor scădea cu 32%

    agrointeligenta.ro -

    Veniturile nete ale fermierilor americani și nu numai sunt estimate să scadă cu 32% în acest an din cauza prețurilor mici la porumb și soia, în timp ce inputurile se scumpesc, a anunțat, în mod oficial Departamentul de Agricultură al SUA.

    Raportul autorităților americane face referire la faptul că mulți fermieri suportă un nivel mai ridicat al arendei, ceea ce ar putea să îi lase fără profit, o situația exact pe dos față de acum doi ani, când agricultura americană duduia și veniturile atinseseră cifre record. Astfel, pentru 2015 se preconizează venituri totale de 73,6 miliarde de dolari pentru toți fermierii, în timp ce pentru anul trecut, bilanțul a fost de 108 miliarde de dolari, mai mic decât în 2013, când s-a atins un nivel de 129 de miliarde de dolari.

    ”Nu trăim deloc vremuri bune în ceea ce privește venitul fermierilor”, avertizează și Scott Irwin, economist specializat în agricultură la Universitatea din Illinois. Potrivit specialistului, cele mai mari pierderi de preț le vor avea cerealele – de 8%, aici cotațiile porumbului și cele la soia să continuă să se prăbușească. Cele mai sigure rămân afacerile în zootehnie, însă un virus puternic a redus efectivele de porci în 2014, în timp ce bovinele nu și-au revenit încă din anii secetoși, când și numărul lor s-a dus în jos.

    De cealaltă parte, în timp ce încasările vor scădea, autoritățile susțin că inputurile se vor scumpi, în medie cu 1,5%.

    În aceste condiții, se pare că statul american este pregătit să plătească și anul acesta pentru diferențele de preț la cereale care scad sub prețul de referință.

    Cel mai mare pericol rămâne însă o posibilă secetă, care ar da cu adevărat peste cap tot sistemul agricol american, însă și scumpirea arenzii este o temere mare a agricultorilor.
    La nivelul SUA, 10% din veniturile agricole și subvenții sunt raportate în statul California, urmat de Iowa, Nebraska, Texas și Illinois.



     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Anunț urgent al șefei APIA despre subvențiile pe hectar și animale! Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou!

    Ultimele știri

    Primăvara începe în sol: cum elimini băltirile și deblochezi fosforul la culturile de primăvară cu Terracalco® 95 Legumicultorii olteni au ieșit pe piață cu primele roșii românești din acest an! Florin Barbu a semnat acordul prin care fermierii români pot începe exportul de lactate și carne în China! Un TIR cu oi provenind de la o fermă din Giurgiu – confiscat în Bulgaria. Crescătorii de ovine cer autorităților române să intervină! Despăgubiri de 20.000 de lei pe hectar pentru micii fermieri. Amendament votat în Parlament