• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Asociația Producătorilor de Carne de Porc din România salută ”Legea COPA-COGECA”

    agrointeligenta.ro -

    Asociația Producătorilor de Carne de Porc din România salută aprobarea în Camera Deputaților, cu unanimitate de voturi, a proiectului de lege prin care vor fi susținute financiar activitățile de reprezentare ale fermierilor români la nivel european.

    ”Pentru membrii APCPR, aprobarea acestui proiect de lege a reprezentat un obiectiv strategic important al ultimilor trei ani. În actualul context de piață și având în vedere provocările viitoare privind bunăstarea animalelor, siguranța sanitară veterinară și alimentară, găsirea de noi piețe de desfacere, considerăm că, prin implicarea asociațiilor naționale de profil în dialogul european, parteneriatul dintre fermieri și autoritățile naționale se va consolida și va conduce la obținerea unor rezultate favorabile și adaptate sectorului de carne de porc din România”, transmite conducerea APCPR într-un comunicat de presă.

    Producătorii de carne de porc apreciază că ”aprobarea proiectului de act normativ răspunde demersurilor susținute de către asociația noastră împreună cu organizațiile partenere și suntem convinși că reprezintă un pas important pentru fermierii români. Apreciem faptul că, prin această inițiativă, clasa politică a dat dovadă de maturitate și, indiferent de apartenența politică, a demonstrat că agricultura reprezintă un domeniu de importanță națională”.

    Federaţiile din sectorul agricol cu reprezentativitate la nivel național vor beneficia de sprijin de la bugetul de stat pentru a-și acoperi costurile reprezentării agriculturii românești la cel mai înalt nivel la Bruxelles. Deputații au aprobat, pe 25 februarie, în unanimitate, un proiect de lege iniţiat de deputatul Liviu Harbuz şi care prevede ca plata cotizației la COPA-COGECA să fie suportată din bugetul de stat, iar vocea fermierilor români să se facă auzită la masa unde se iau deciziile importante la nivel european.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Fermier care își uda varza cu apă din Dâmbovița – săltat din câmp! Comunitatea din Lungulețu se revoltă! Doliu în lumea legumicultorilor. O legendă a industriei semințelor s-a stins din viață Raport USDA – iulie 2025: prețul grâului după noile estimări la recoltele din Ucraina și Rusia

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură