• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un vestit târg de animale se ține anul acesta pe 1 mai

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Târg de animale organizat pe 1 mai. Primăria comunei Pui, din județul Hunedoara, a postat un anunț pentru crescătorii de animale din județ. Cu ocazia tradiționalului târg de animale și nu numai, din primăvară, organizat pe 1 mai, unde participă numeroși comercianți și cumpărători, anul acesta nu vor fi acceptate păsările și porcinele.

    Citiți și: Comisia Europeană: România a notificat apariția unor focare de gripă aviară în județul Tulcea

    Suinele și păsările interzise la Târgul de animale de 1 Mai din comuna hunedoreană Pui

    Singura explicație plauzibilă pentru care auitoritățile ar fi putut lua această decizie este evitarea răspândirii a două boli care fac ravagii: gripa aviară și pesta porcină africană (PPA). În schimb, sunt așteptați fermierii care aduc la târg bovine, caprine, cabaline și ovine.

    ”Anunț pentru crescătorii de animale din județul Hunedoara. Cu ocazia târgului de 1 Mai de la Pui, informăm toți crescătorii de animale din județul Hunedoara că expozițiile de animale sunt permise doar pentru bovine, caprine, cabaline și ovine. Atenție: Doar crescătorii din județul Hunedoara au dreptul să participe cu animale la expoziție. Păsările și porcinele nu sunt permise în cadrul evenimentului. Vă așteptăm cu drag la târgul de 1 Mai!”, se arată în mesajul Primăriei Pui, din județul Hunedoara.

    Citiți și: Focar de pestă porcină africană la o fermă cu 9.000 de scroafe și 20.000 de purcei

    Târgul de 1 Mai din comuna Pui, o tradiție care adună laolaltă fermieri și producători 

    Târgul de la Pui, cea mai mare comună din județul Hunedoara, este unul  vestit, care se desfășoară an de an. De regulă, reunește un număr mare de comercianți, dar și cumpărători. Marfa este pe alese, de la animale, la produse agricole, bucate tradiționale, obiecte de uz gospodăresc ori articole vestimentare. Manifestarea, cu o tradiție foarte veche, încă se mai păstrează la Pui, cea mai mare comună hunedoreană.


    Te-ar mai putea interesa

    Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026

    Ultimele știri

    Polonia a atacat acordul UE-Mercosur la Curtea de Justiție a Uniunii Europene Plata subvențiilor, prioritizată. Noi ajutoare de la Guvern pentru fermele de vaci, porci și legume Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor