• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tractoriștii, căutați cu lupa pe piața muncii. Țara agricolă care duce lipsă mare de operatori utilaje

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Tractoriștii sunt la mare căutare într-o mare țară agricolă. Conform unui sondaj realizat la începutul acestui an, s-a constatat că fermele din Ucraina duc mare lipsă de lucrători, în special în agricultură. Operatorii de tractor sunt cei mai căutați, iar în general, în sectorul agricol există un deficit de forță de muncă de aproape 40%.

    Cele mai căutate profesii în rândul angajatorilor din Ucraina rămân ocupațiile de tip „guler albastru” – operatorii de utilaje agricole se află în fruntea clasamentului. Acest lucru este demonstrat de rezultatele unui studiu al pieței muncii realizat în comun de organizația elvețiană Helvetas Swiss Intercooperation, Serviciul de Stat pentru Ocuparea Forței de Muncă și Federația Angajatorilor din Ucraina, scrie publicația biz.liga.net, citată de Latifundist.

    Tractoriștii, în topul profesiilor căutate pe piața muncii

    Deficit grav de lucrători în Ucraina. Clasamentul celor mai căutate profesii pentru angajare se numără:

    – operator tractor pentru producția agricolă (și silvică);
    – lăcătuș-reparator;
    – sudori;
    – electrician pentru repararea și întreținerea echipamentelor electrice;
    – asistentă medicală;
    – mecanic reparații material rulant;
    – șofer de autovehicule;
    – croitoreasă.

    Ucrainenii speră că această listă va deveni o foaie de parcurs pentru activitatea Serviciului de Stat pentru Ocuparea Forței de Muncă în domeniile de formare pentru șomeri și combatanți, notează autorii studiului.

    Citește și: Școala de tractorişti care deține ultimele UTB-uri și atrage fermieri inclusiv din străinătate

    Deficit de lucrători de aproape 40% în agricultură

    54.700 de angajatori, pentru care muncesc aproximativ 4,2 milioane de persoane, au participat la sondajul care s-a desfășurat online în perioada 17 decembrie 2024 – 31 ianuarie 2025. Sondajul nu a inclus întreprinderi aparținând sau legate de complexul de apărare sau situate pe teritoriul necontrolat al Ucrainei.

    Citește și: Permisele pentru tractoare – lege nouă. A apărut un nou tip de permis pentru tractoriști

    Cel mai mare deficit de forță de muncă se observă în următoarele domenii:

    – alimentare cu apă — 53%;
    – asistență medicală — 46,2%;
    – energie — 44,1%;
    – industria minieră — 42%;
    – educație — 40%;
    – agricultură — 39%.

    Cel mai mic număr de persoane care intenționează să angajeze în 2025 s-a înregistrat în rândul angajatorilor din sectoare precum informația și telecomunicațiile, operațiunile imobiliare și activitățile profesionale, științifice și tehnice.

    Din cauza lipsei de personal, fermierii automatizează elevatoarele de cereale.


    Te-ar mai putea interesa

    Domnule Bolojan, nu îi lăsați pe micii fermieri fără ajutoarele promise! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Primele amenzi în ancheta Consiliului Concurenței privind voucherele acordate fermierilor Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare!

    Ultimele știri

    Fermierii reclamă pierderi masive la floarea-soarelui din cauza porumbeilor Comisia Europeană a adoptat un plan de sprijinire a fermierilor loviți de scumpirea îngrășămintelor Fermierii au început irigațiile pe datorie, în așteptarea subvențiilor. De azi, au intrat și banii de la stat Fermă cu 150 de vaci, depistată că funcționa fără autorizație de mediu. Amenda aplicată! De ce întârzie subvențiile de la APIA?