• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Topul județelor unde s-au depus cele mai multe cereri pentru subvenție: Suceava – pe primul loc, deși mii de suceveni au rămas fără plata la hectar

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Cifrele oficiale ale Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) arată că, la nivelul României, în Campania de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2015, au fost primite  942.889 cereri, cu o suprafața declarată la plată de 9.530.489,22 hectare. Topul județelor unde s-au depus cele mai multe solicitări de plată este Suceava, acolo unde, însă, și numărul celor care primesc acest sprijin a scăzut cu peste 10%.

    Conform datelor oficiale ale Agenţiei de Plăţi şi Intervenţii în Agricultură (APIA) Suceava, la nivelul judeţului s-au înregistrat 50.537 de cereri unice, care reprezintă doar 87,73% din numărul de beneficiari de anul trecut. Cererile depuse sunt pentru o suprafaţă de teren agricol de 200.207 hectare, ceea ce reprezintă 90,06% din suprafaţa pentru care s-au încasat subvenţii în 2014. Aşadar, scăderea mai accentuată este la numărul de cereri, ceea ce se explică prin tendinţa de comasare a terenurilor agricole. Totuşi, trăgând linie, cert este că mii de suceveni nu au mai putut depune cererile pentru subvenţii, din varii motive, şi nu vor mai încasa ajutoare financiare.

    Întrebat de jurnaliștii de la Monitorul de Suceava despre cauzele acestei scăderi, directorul executiv al APIA Suceava, Iacob Caciur, a evitat să intre în detalii, precizând că urmează a se face o analiză detaliată în acest sens în următoarele zile. El a precizat doar că sunt destule asociaţii din judeţ care nu au mai îndeplinit toate criteriile legale şi au renunţat să mai depună dosarele.

    Datele APIA din Campania de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2015 arată că cele mai multe cereri au fost depuse în judeţele

    1. Suceava (50.537 cereri),

    2. Dolj (42.385 cereri)

    3. Bihor (39.395 cereri)

    4. Bistrița Năsăud (37.770 cereri)

    5. Maramureş (37.343 cereri).

    Cele mai mari suprafeţe solicitate la plată se regăsesc în judeţele:

    1. Timiş (525.739,05 ha)

    2. Constanţa (487.262,72 ha)

    3. Teleorman (418.884,68 ha)

    4. Dolj (409.695,04 ha)

    5. Călărași (371.150,61 ha).

    Cererile unice de plată s-au depus fără penalizări până la data de 15.06.2015, iar ulterior în conformitate cu prevederile art. 13 alin. (1) din Regulamentul delegat (UE) nr. 640/2014, s-au perceput penalizări de 1 % pentru fiecare zi lucrătoare a sumelor la care fermierul ar fi avut dreptul dacă cererea unică de plată ar fi fost depusă până la data precizată mai sus.

    După data de 10 iulie a.c., cererea unică de plată nu mai este admisă la calcul.

    Sprijinul financiar este finanţat din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) şi de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR).



     


    Te-ar mai putea interesa

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori

    Ultimele știri

    Stațiunea Pomicolă Bistrița organizează un eveniment dedicat fertirigării și irigațiilor în cultura cireșului Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor Eugen Tomac despre acuzațiile că Istudor, propunerea pentru Agricultură, ar fi un om al PSD: ”Să nu fim mai catolici decât Papa” Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Lider PNL: Nicolae Istudor este omul PSD pentru păstrarea controlului în sectorul agricol