• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FAO avertizează: După boom, producţia agricolă va încetini în lume

    agrointeligenta.ro

    Creşterea producţiei agricole mondiale va încetini până în 2021, după un deceniu excepţional, dar ”nesustenabil” în numeroase ţări în curs de dezvoltare, avertizează Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Agricultură şi Alimentaţie (FAO).

    ”Creşterea anuală medie a producţiei agricole va încetini până în 2021 la 1,7% pe an faţă de 2,6% în deceniul 2000-2012′, a precizat FAO în raportul său anual asupra situaţiei alimentaţiei şi agriculturii, scrie Agerpres citată de Capital.

    Cifrele deceniului trecut au scos la iveală însă mari diferenţe între regiunile Globului, în contextul în care în America Latină producţia agricolă a crescut cu peste 50 la sută în 12 ani şi chiar 70% în Brazilia; procentul a fost de peste 40% în Africa Subsahariană, la fel ca în Europa de Est şi Asia Centrală. Pe de altă parte, producţia agricolă nu s-a dezvoltat decât în proporţie de 20 la sută în SUA şi de doar 6% în Europa de Vest, conform FAO.

    Organizaţia a mai subliniat că, la ora actuală, ”circa 25% din pământurile agricole ale planetei sunt puternic degradate”, că ”aceste presiuni au atins un nivel critic în anumite regiuni şi că modificările climatice ar urma să agraveze în continuare situaţia”. De asemenea, a tras un semnal de alarmă şi cu privire la epuizarea resurselor naturale, în special a celor de apă.

    Te-ar mai putea interesa

    Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”