• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Rabobank: Europa de Est va fi cea mai dinamică piaţă agricolă în următorii ani

    agrointeligenta.ro -

    Statele din Europa de Est vor fi cele mai dinamice pieţe agricole şi alimentare de pe continent în următorii cinci-şase ani, pe fondul creşterii producţiei, potrivit unui raport al băncii Rabobank.

    Agricultorii din noile state membre UE vor încerca să-şi mărească productivitatea pentru a contracara “efectele eroziunii pozitive a PAC”, apreciază analiştii Rabobank.

    Reforma PAC, a cărei intrare în vigoare este prevăzută pentru ianuarie 2014, prevede sprijinirea agricultorilor sub forma unor plăţi directe care vor creşte pregresiv în noile state membre, chiar dacă mai mici decât se prevăzuse iniţial, se arată în raport.

    Majorarea costurilor fixe, provocate de accelerarea aprecierii activelor, va determina agricultorii din aceste ţări să răspundă nevoii lor de venituri, ceea ce ar putea conduce la consolidarea exploataţiilor agricole în statele respective.

    Analiştii Rabobank apreciază că viteza de creştere a producţiei va fi diferită de la un stat la altul, în contextul în care şi plăţile directe se vor majora diferit.În Bulgaria şi România, de exemplu, plăţile vor creşte cu peste 50%, în timp ce în Cehia, Ungaria sau Slovenia cu mai puţin de 10%. Vor exista şi diferenţe între sectoare. Culturile agricole ar trebui să cunoască o creştere rapidă, în timp ce producţia de carne de vită se va menţine constantă, se arată în raport.

    Pe de altă parte, este de aşteptat ca reforma să aibă un impact mai mic asupra producţiei agricole din vechile state membre.

    În ce priveşte veniturile agricole individuale, acestea ar putea fi serios afectate, sub efectul convergenţei ajutoarelor directe la hectar între ţările membre. Producătorii de lapte, care primeau cele mai mari ajutoare la hectar pe fondul producţiei mari, ar trebui să se aştepte la scăderi important, se mai arată în raport.


    Te-ar mai putea interesa

    Noile reguli fiscale și sancțiuni legale pentru persoanele fizice și juridice din 2026 Mesaje de Crăciun. 40 de urări și felicitări de Sărbători Urări de Crăciun scurte. Mesaje de Sărbători pentru prieteni și familie

    Ultimele știri

    Efectivul de vaci care poate asigura salariul minim pe economie pentru o familie de fermieri – calcul Lege nouă la APIA, promulgată de Președinte: Nu ești fermier cu animale, nu mai primești subvenția pe pășune! Prognoza meteo – ianuarie 2026. Cum va fi vremea în prima lună a anului viitor