• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vinul varietal – în curând la comercializare

    agrointeligenta.ro -

    Achim Irimescu, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, împreună cu Daniel Botănoiu, secretar de stat, s-au întâlnit astăzi cu Emil Dumitru, preşedintele Federației Naționale Pro Agro, şi cu Nicuşor Şerban, preşedintele Asociației Crescătorilor de Vaci Holstein.

    Una dintre temele de discuţie a vizat prevederile Capitolului V, Secţiunea 1: „Condiţii de comercializare a strugurilor de vin, a vinurilor şi a celorlalte produse vinicole” din proiectul de Hotărâre privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii viei şi vinului în sistemul organizării comune a pieţei vitivinicole nr. 164/2015.

    Mai exact, au fost reanalizate prevederile privind condiţiile de comercializare, cele de expunere spre vânzare şi libera circulaţie a vinurilor varietale, conform organizării comune a pieței vitivinicole.

    ”Facem precizarea că vinul varietal este vinul liniştit fără DOC şi fără IG, cu denumire de soi, care utilizează în vederea comercializării numele soiului/soiurilor de struguri de vinificaţie din care se obţine, cu condiţia ca acesta să fie obţinut din minim 85% din soiul utilizat la etichetare”, se arată în comunicatul MADR.

    Tot astăzi, ministrul Achim Irimescu a discutat cu fermierii despre posibilitatea introducerii unui preţ minim garantat, la achiţia laptelui – materie primă, măsură despre care puteți citi mai multe AICI.


    Te-ar mai putea interesa

    Patru scumpiri care îi vor lovi pe fermieri de la 1 iulie Două măsuri propuse de ministrul Barbu și aprobate azi de Guvern: ”Continuăm să protejăm fermierii” Măsurile Guvernului Bolojan pentru fermieri: creșterea pragului minim la APIA la 2 ha, stimularea procesării, bani pentru irigații

    Ultimele știri

    Fermierii chinezi vor fi despăgubiți pentru pierderile uriașe cauzate de inundațiile devastatoare Livrare istorică: Ultima combină New Holland CR10.90 produsă vreodată a ajuns într-o fermă din România! Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente