• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Achim Irimescu declară război mierii din zahăr: ”Vreau să fac ceea ce este corect”falsurile!”

    Roxana Dobre -

    Mierea contrafăcută care circulă în prezent pe piață îi bagă în faliment pe apicultorii autentici care comercializează miere naturală dar și investesc mai mult în stupine. Ministrul agriculturii, Achim Irimescu, spune că și practica prin care apicultorii oferă zahăr albinelor înseamnă falsificarea mierii, iar autoritățile trebuie să ia măsuri pentru a scoate de pe piață aceste falsuri!

    Achim Irimescu declară război celor care vând miere contrafăcută! Ministrul a declarat ieri că acest subiect a fost abordat și în Consiliul miniștrilor agriculturii de la Bruxelles.

    La miere, vreau să fac ceea ce este corect. O maximă spune că Guvernul trebuie să facă ce este bine pentru popor, nu ce vrea poporul. Deci în acest sens procedez. Au fost discuții foarte mari despre miere și despre metodele de falsificare. Apicultorul pune zahăr în stup, albina procesează zahărul și face miere și este miere procesată de albine. Existe metode de depistare a acestor falsificări. Autoritățile statului trebuie să facă determinări cât mai multe, să reușească să scoată de pe piață aceste falsuri. Au fost discuții și încercăm să îndreptăm lucrurile. Au fost dezbateri în Consiliul miniștrilor agriculturii de la Bruxelles pe această temă. Să nu vă spun că 30% din uleiul de măsline este falsificat. Sunt oameni care încearcă să câștige bani din această practică”, a declarat ministrul potrivit Agerpres.

    Piața apicolă, blocată

    Necazul apicultorilor este cu atât mai mare cu cât în momentul de față nimeni nu cumpără miere astfel că piața este în totalitate blocată. Motivul este legat de ”invazia” de miere adusă din import, uneori de calitate îndoielnică. ”Este un blocaj care persistă încă de anul trecut mai exact din toamnă. Cauza este intrarea pe piața europeană cu tot felul de surogate, marfă ieftină provenită din China, Mexic, Argentina și mai nou acceptul de a intra mierea din Ucraina care produc peste 70.000 de tone în fiecare an”, a declarat pentru Agrointeligența, președintele Asociației Crescătorilor de Albine din România (ACA), Ioan Fetea.

    Regula cererii și ofertei ar fi trebuie să crească în mod normal prețul mierii având în vedere că producția de anul acesta la salcâm și rapiță a scăzut cu 30 la sută față de anul trecut. ”Noi am lua prețul corect dacă nu ar intra miere la jumătate de preț din altă parte, așa ar trebui, dar în aceste condiții (…) ați văzut ce s-a întâmplat în toamnă când am făcut reclamație și am ajuns la Parlament în sensul în care mierea s-a vândut cu 9 lei. Acea miere era adusă de nu știu unde amestecată cu puțină miere românească și era o batjocură. Așa că nu are cum să crească prețul din moment ce se aduc aceste surogate din import și prostim consumatorul. Foarte mulți apicultori au fost băgați în faliment din această cauză pentru că nu a fost o concurență loială”, a mai subliniat șeful apicultorilor.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea