• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SPRIJIN pentru ca FERMIERII să încaseze SUBVENȚII MAI MARI!

    Roxana Dobre -

    Ajutor de stat în 2017! Ministerul Agriculturii alocă suma de maximum 56.588.945 lei pentru pentru serviciile de întocmire și menținere a registrului genealogic al rasei și/sau serviciile de determinare a calității genetice a raselor de animale. Suma se împarte astfel: 27.184.890 lei pentru speciile taurine, bubaline, porcine şi ecvine, respectiv 29.404.055 lei pentru speciile ovine şi caprine, şi se asigură de la bugetul de stat!

    Solicitanții ajutorului de stat sunt asociații sau organizații de crescători de animale care dețin un registru genealogic al raselor iar banii acoperă și costurile aferente testelor pentru determinarea calității genetice sau a randamentului genetic al șeptelului.

    Atenție! Beneficiarii trebuie să fie acreditați de către ANARZ pentru întocmirea și menținerea registrelor genealogice ale raselor de animale și/sau pentru determinarea calității genetice a raselor de animale.

    Cheltuielile eligibile pentru acordarea ajutorului de stat sunt condiționate de realizarea următoarelor activități:

    Cheltuielile eligibile pentru acordarea ajutorului de stat sunt condiționate de realizarea următoarelor activități:

    Guvernul va susține cu cel mult 30 de lei la taurine, bubaline și ecvine, și cu 10 lei la ovine, caprine și porcine următoarele activități:

    Pentru efectuarea testelor și controalelor, dar și pentru ”activităţi conexe colectării şi evaluării datelor obţinute din testele şi controalele respective care vizează evaluarea genetică a animalelor pentru punerea în aplicare a unor tehnici avansate de reproducere şi pentru menţinerea diversităţii genetice”, statul plătește:

    Atenție! Hotărârea de Guvern se află momentan în faza de proiect și are nevoie de aprobarea Executivului dar și de publicarea în Monitorul Oficial. Banii nu sunt ceruți sau nu ajung direct la fermieri ci aceștia beneficiază indirect de aceste sume prin înscrierea gratuită în Registrul Genealogic, condiție obligatorie pentru încasarea Sprijinului Cuplat Zootehnic.


    Te-ar mai putea interesa

    Patru scumpiri care îi vor lovi pe fermieri de la 1 iulie Două măsuri propuse de ministrul Barbu și aprobate azi de Guvern: ”Continuăm să protejăm fermierii” Ultimele zile de plăți la APIA. Lista completă a subvențiilor ce se achită până la finalul lunii

    Ultimele știri

    Prognoza meteo pentru iulie 2025 -ne așteaptă o lună de foc cu secetă și arșiță Prășitul culturii de floarea-soarelui – beneficii Auchan România, votat „Magazinul Anului 2025” în retailul autohton și premiat pentru produse marcă proprie românești