• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • România, GRÂNARUL EUROPEI, import masiv de FĂINĂ DE GRÂU din UNGARIA!

    agrointeligenta.ro

    Valoarea exporturilor de produse agricole românești în Ungaria este de aproape cinci ori mai mică decât importurile acestor tipuri de produse din țara vecină, a declarat Maricel Floricel Dima, subsecretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).

    Dima a afirmat, miercuri, în cadrul Conferinței „Sectorul Agricol în 2017” organizate de revista Capital, că România importă din Ungaria produse și materii prime din domeniul agricol în valoare de circa 850 de miliane de euro, în timp ce valoarea exporturilor se ridică la doar 180 de miliane de euro.

    Am fost săptămâna trecută la o conferință la Budapesta și am constatat că în raport cu Ungaria suntem într-un deficit al balanței comerciale pe componenta de agricultură de aproximativ patru ori. Deci ei exportă către noi în valoare de peste 850 de miliaone de euro, iar România în Ungaria de 180 de milioane de euro”, a precizat oficialul MADR.

    El a menționat că principalul produs importat din Ungaria este făina de grâu și a subliniat că statul român trebuie să intervină în viitor pentru a elimina acest tip de dezechilibre, astfel încât România să devină un “exportator de siguranță alimentară”.


    Te-ar mai putea interesa

    Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare!

    Ultimele știri

    Primul mesaj al ministrului propus, Tánczos Barna, despre subvențiile fermierilor! Ilie Bolojan, anunț oficial: Vicepremierul Tánczos Barna, ministru interimar la Agricultură Fermierii vor putea angaja mai ușor lucrători străini. OUG aprobată astăzi de Guvern! Florin Barbu după ce a demisionat de la șefia MADR: ”Voi susține o conferință de presă la minister” Surse guvernamentale: Tanczos Barna – ministru interimar al Agriculturii!