• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • REDAȚI DUNĂREA FERMIERILOR! Campania AGROINTELIGENȚA s-a făcut auzită! SECRETAR DE STAT, ÎN MISIUNE LA CORABIA!

    Roxana Dobre -

    Campania REDAȚI DUNĂREA FERMIERILOR inițiată de Agrointeligența-www.agrointel.ro s-a făcut auzită! După ce reporterii publicației noastre au semnalat că producătorii agricoli se lovesc de imposibilitatea de a transporta recolta pe canalele navigabile ale Dunării din cauză că acestea nu sunt dragate, lucrurile încep să se miște. 

    Agrointeligența-www.agrointel.ro a publicat o serie  de fotografii primite pe adresa de e-mail redactia@agrointel.ro care arată că în timp ce fermierii pierd bani importanți, draga, adică nava special amenajată cu care se sapă pe fundul unei ape și se scoate materialul săpat, este acostată în Portul Corabia fără a executa vreo lucrare.

    Situația, semnalată oficialilor de la nivel guvernamental atât de Agrointeligența, dar și de autoritățile locale, a intrat în aria de interes și pentru Ministerul Transporturilor. Astfel, ieri, luni – 1 august, oficiali din acest minister s-au deplasat în teritoriu pentru a lua pulsul ”la fața locului” privind dragarea pe Dunăre. În Corabia a fost prezent un secretar de stat și o directoare din cadrul MT, însoțiți de prefectul de Olt, Petre-Silviu Neacșu, care au promis să prezinte situația ministrului Răzvan Cuc

    ”A fost o delegație formată din domnul secretar de stat de la Ministerul Transporturilor, Mihai Tămâian și o doamnă director de la aceeași instituție, însoțiți de prefectul de Olt. Au vrut să vadă situația de la fața locului și acum urmează să vedem rezultatele. Noi așteptăm să se facă ceva pentru că producătorii agricoli și implicit investitorii care au silozurile în zona Dunării și care înregistrează pierderi foarte mari. Nu am primit vreun termen de soluționare dar am înțeles că urmează să fie pus la curent și domnul ministru Răzvan Cuc cu situația din zonă. Noi încă așteptăm acea dragă care să vină dragheze zona cu probleme”, ne-a declarat în exclusivitate Dan Oltean, consilier al primarului din Corabia, Iulică Oane.

    Vă reamintim că Agrointeligența-www.agrointel.ro a pornit în urmă cu o săptămână o campanie numită REDAȚI DUNĂREA FERMIERILOR prin care atrăgea atenția că producătorii agricoli pierd cel puțin 10 euro pe tona de cereale doar pentru că autoritățile dau din colț în colț și țin blocat în Portul Corabia un utilaj ce ar trebui să dragheze Dunărea astfel încât circulația navelor să fie posibilă.

    Citiți și:

     EXCLUSIV! DUNĂREA – BLOCATĂ! Fermierii români PIERD BANI ÎN FIECARE ZI!

    SĂ REDĂM DUNĂREA FERMIERILOR! Primarul din Corabia ia atitudine. CE ACUZAȚII ADUCE AUTORITĂȚILOR DIN TRANSPORTURI!

    EXCLUSIV – IMAGINI REVOLTĂTOARE. Agrointeligența are dovada: INSULĂ DE NISIP FORMATĂ PE DUNĂRE!

    REDAȚI DUNĂREA FERMIERILOR! Mesaj pentru MINISTRUL RĂZVAN CUC: EXISTĂ FONDURI EUROPENE pentru DRAGARE!



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Veste bună pentru fermierii care nu au încasat subvențiile de la APIA! Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia