• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Nereguli la final de an. Val de amenzi uriașe aplicate de ANSVSA

    Ramona Dascălu -

    Controale zi de zi, sancțiuni pe bandă și amenzi de aproape 1,5 milioane de lei aplicate de ANSVSA în perioada sărbătorilor! Autoritatea Națională Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor anunță, într-un comunicat de presă remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO, că de la demararea controalelor specifice perioadei, din data de 28 noiembrie, inspectorii sanitari-veterinari au verificat 5.946 de obiective (unități de industrie alimentară, piețe agro-alimentare și unități de vânzare cu amănuntul) și au realizat 1.292 de controale în trafic, împreună cu reprezentanți ai Inspectoratelor de Poliţie judeţene.

    Neregulile identificate în timpul controalelor au fost amendate prin aplicarea a 361 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.491.746 de lei și emiterea a 4 ordonanțe de suspendare și o ordonanță de interzicere a activității.

    De asemenea, a fost confiscată o cantitate de 16.090 de kg de produse alimentare neconforme (carne și produse din carne, pește și produse din pescuit, brânză și produse lactate, produse de patiserie și panificație). Toate produsele neconforme au fost dirijate către unități de neutralizare pentru a fi distruse.

    Printre deficienţele identificate şi sancţionate de ANSVSA se numără:

    ANSVSA continuă supravegherea operatorilor din industria alimentară în perioada următoare, prin acţiuni de inspecţie şi control şi prin asigurarea serviciului de permanenţă, de către personalul sanitar veterinar şi pentru siguranţa alimentelor.

    Reamintim cetățenilor numărul de telefon al „Call Center”-ului ANSVSA – 0800 826 787 – care poate fi apelat gratuit, din orice reţea de telefonie, pentru a sesiza nereguli în domeniul siguranţei alimentelor.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt” Motorina a sărit de 9 lei litrul. Fermier: După ce recoltez grâul și rapița, nu mai semăn nimic! Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină”

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea