• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA a transferat astăzi 1.460.354,90 de lei în conturile crescătorilor de animale!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, a început astăzi, miercuri 30 septembrie, plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, pentru cererile depuse în luna august 2020, aferente serviciilor prestate în luna iulie 2020.

    Potrivit unui comunicat remis către Agrointeligența-AGROINTEL.RO, suma totală autorizată la plată este de 1.460.354,90 lei și se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, pentru un număr de 27 de solicitanți care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr.1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare.

    Reamintim că schema de ajutor de stat pentru creșterea animalelor se aplică în perioada 2015 – 2020, pentru speciile taurine, bubaline, porcine, ecvine, ovine şi caprine și se acordă de la bugetul de stat, prin MADR. Obiectivul schemei constă în acoperirea costurilor administrative aferente întocmirii şi menţinerii registrului genealogic și respectiv testelor pentru determinarea calităţii genetice sau a randamentului genetic al şeptelului, cu excepţia controalelor efectuate de proprietarul şeptelului sau controalelor de rutină cu privire la calitatea laptelui.

    Valoarea ajutorului de stat pentru efectuarea serviciilor de ameliorare a raselor de animale este: de până la 100% din costurile administrative aferente întocmirii şi menţinerii registrelor genealogice și de până la 70% din costurile aferente testelor efectuate de terţi sau în numele unor terţi pentru determinarea calităţii genetice sau a randamentului genetic al şeptelului, cu excepţia controalelor efectuate de proprietarul şeptelului şi a controalelor de rutină cu privire la calitatea laptelui.

    Ajutoarele de stat sunt furnizate sub formă de servicii subvenţionate microîntreprinderilor, întreprinderilor mici şi mijlocii, respectiv întreprinderilor individuale şi familiale, persoanelor fizice autorizate, persoanelor fizice care deţin certificat de producător/atestat de producător, după caz, precum şi persoanelor juridice care îşi desfăşoară activitatea în domeniul producţiei agricole.

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Acțiunea care poate bloca activitatea în sectorul de creștere a animalelor! O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Se cultivă sau nu OMG-uri în Ucraina? Răspunsul oficial al reprezentanților sectorului Oierul din Giurgiu care a rămas cu o treime din oi: „Toate legile contra fermierului român să fie abrogate” Fructele și legumele „imperfecte” ajung mai ușor la raft. Ce decizie au luat marile supermarketuri