• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Noi specii pomicole pentru care poate fi accesat sprijin prin Măsura 21!

    Ramona Dascălu -

    Noi specii pomicole pentru care poate fi accesat sprijin prin Măsura 21! Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a adus astăzi, joi – 1 octombrie, unele completări în ceea ce privește speciile pomicole pentru care fermierii pot accesa sprijin prin Măsura 21 – Sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor și IMM-urilor care au fost afectați în mod deosebit de criza Covid-19. Astfel, codurilor deja existente în ghidul măsurii, li s-au alăturat alte coduri de cultură pentru fructe cultivate în câmp.

    Potrivit completărilor aduse de APIA, codurilor 654 – Caiși și zarzări, 655 – Piersici și  656 – Cireși și vișini, li se adaugă următoarele coduri de cultură pentru industrializare:

    Pentru a beneficia de sprijin temporar cu caracter excepțional, în sectorul fructe cultivate în câmp solicitantul trebuie să exploateze un teren agricol cu o suprafață de cel puțin 1 hectar, în conformitate cu datele înscrise în cererea unică de plată 2020 și suprafața parcelei pentru fructe să fie de minimum 0,10 ha.

    Cererile se depun la centrele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) în perioada 25 septembrie – 23 octombrie 2020, excepția făcând ziua de vineri, 2 octombrie, când campania de primire a cererilor pentru măsura 21 este suspendată temporar. 



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Banca de gene de la Buzău oferă gratuit semințe de legume Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie

    Ultimele știri

    Fermierii care ratează semănatul din cauza subvențiilor neplătite de Ministerul Agriculturii Ciobanii au stabilit primele prețuri în piață pentru mieii de Paști! Holding de ferme – achiziție de 50 de tractoare, semănători și cultivatoare. Factura: 5,2 milioane de euro AgroConcept își extinde portofoliul și devine distribuitor Agrifac în România Când încep oierii să sacrifice mieii de Paște 2026. Românii preferă mieii mici, cei mari pleacă la export