• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu, europarlamentar: ”Am cerut Comisiei Europene mai mulți bani pentru dezvoltarea satelor și susținerea agriculturii”

    Angelica Lefter -

    Europarlamentarul român Dan Motreanu a cerut Comisiei Europene mai mulți bani pentru dezvoltarea zonelor rurale și susținerea agriculturii pentru reîntoarcerea tinerilor în sate.

    Oficialul român a transmis pe pagina oficială de Facebook faptul că în intervenția sa scrisă din cadrul dezbaterii privind viitorul zonelor rurale din Uniunea Europeană, de astăzi, joi – 11 martie 2021, a solicitat mobilizarea tuturor instrumentelor de finanțare pentru ca satele să redevină atractive, mai ales pentru tineri.

    ”Am cerut Comisiei Europene mai mulți bani pentru dezvoltarea satelor, susținerea agriculturii locale și a micilor antreprenori.

    Am participat astăzi la dezbaterea privind viitorul zonelor rurale din Uniunea Europeană, organizată în sesiunea plenară a Parlamentului European.

    În curând, Comisia Europeană va lansa o viziune pentru viitorul zonelor rurale până în 2040 și va aborda provocările cu care se confruntă acestea, cum ar fi depopularea, depărtarea, lipsa locurilor de muncă, veniturile reduse, lipsa internetului, a infrastructurii și servicii limitate.

    În intervenția scrisă pe care am avut-o astăzi am solicitat ca viitoarea strategie să mobilizeze toate instrumentele de finanțare europene pentru a crea condițiile necesare ca tinerii să rămână și să se întoarcă în mediul rural, să dezvolte economia și turismul rural, astfel încât satele să redevină “un mediu de viață atractiv”. Pentru aceasta este necesară o bună coordonare între toate instrumentele de finanțare disponibile, iar politica de dezvoltare rurală din cadrul politicii agricole comune va avea un rol major”, a precizat europarlamentarul român.

    Dan Motreanu a specificat că la nivel local autoritățile trebuie să se implice, lansând ideea creării de noi locuri de muncă în spațiul rural.

    ”Și autoritățile locale trebuie să se implice în aplicarea noii strategii. Primarii sunt cei care cunosc cel mai bine nevoile mediului rural. Ei trebuie să susțină și să atragă antreprenorii în zonele rurale și să ajute la dezvoltarea producției locale. Lanțurile scurte de aprovizionare înseamnă nu doar alimente proaspete și de calitate, ci și noi locuri de muncă”, a menționat europarlamentarul român, Dan Motreanu.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA care se majorează de la 1 august pentru toți fermierii O fermă de vaci din județul Timiș caută mulgători și oferă un salariu brut de 5.800 de lei, plus cazare Afacere cu un hectar de lavandă. Irina Acatrinei, cultivatoare: ”La 1.500 de kilograme extragem trei litri de ulei”

    Ultimele știri

    Florin Barbu, declarație-șoc: ”Toate subvențiile care vor fi date fermieilor români vor fi date prin sprijin cuplat” Subvenție de 70 de euro pe cap de oaie. Sprijinul acordat crescătorilor de ovine Anunțul șefei APIA pentru fermierii care așteaptă ultima tranșă din subvenții