• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • agrointel.ro
  • Ştiri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • Anunțuri
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Culesul urzicilor – interzis din cauza mistreților depistați cu pestă porcină africană!

    Ramona Dascălu -

    Culesul urzicilor – interzis din cauza mistreților depistați cu pestă porcină africană! Măsura a fost luată după ce în zonă au fost găsiți mai mulți mistreți morți la care s-a confirmat prezența virusului pestei porcine africane.

    Se întâmplă în județul Botoșani, unde în urma unei hotărâri adoptate de Comitetul Local pentru Combaterea Bolilor (CLCB), localnicii nu au voie să meargă la cules de urzici sau de flori în pădurile de la periferia municipiului Botoşani, după ce mai mulţi mistreţi au fost confirmaţi cu pestă porcină africană.

    Măsura a fost adoptată după ce, la sfârşitul săptămânii trecute, două scroafe şi şapte purcei au fost găsiţi morţi în zona pădurii Lebăda. Testele prelevate de la cele două scroafe, dar şi de la doi dintre purcei au fost confirmate ca fiind pozitive. Ulterior, alţi doi mistreţi infectaţi au fost găsiţi morţi la mică distanţă de locul în care au fost găsite scroafele şi purceii.

    ”Vizita oamenilor în păduri în zona respectivă pentru a culege urzici, floricele, sau pur şi simplu ca mod de relaxare, ar trebui să fie oprită, pentru că este foarte dificil ca toţi cei care vin acolo să ştie despre toate aceste măsuri”, a declarat directorul Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA), Mihai Ţurcanu, potrivit g4media.ro. 

    De asemenea, așa cum am anunțat încă de ieri, în mai multe sate din județul Botoșani, sacrificarea porcilor în gospodării a fost interzisă pentru o perioadă de şapte zile, timp în care va fi făcută recenzarea tuturor porcinelor.


    Te-ar mai putea interesa

    Două mari ferme agricole au fost scoase la vânzare de lichidatori! Legea permiselor pentru tractoare ar putea fi prorogată. Anunțul senatorului George Scarlat la MoldAgro Expo! Subvenția APIA care ajunge acum în conturi! Suma transferată către beneficiari!

    Ultimele știri

    Plățile pentru Tomata, aproape de start. Guvernul a aprobat banii fermierilor CICh Năvodari: soluții eficiente pentru deblocarea fosforului și pierderile de azot Titluri de proprietate pentru proprietari și moștenitori. Termen limită: 20 noiembrie, la primării