• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă! Furtuna cu grindină care a măturat Ungaria se îndreaptă spre România!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    O furtună de proporții s-a abătut asupra unei localități din țara vecină, Ungaria. Vijelia a fost însoțită de ploaie cu gheață, iar frontul atmosferic este așteptat să ajungă și în România.

    În doar 20 de minute, o localitate din vestul Ungariei a fost acoperită de un strat alb de gheață și izolată complet. A căzut atât de multă grindină, încât a fost nevoie de intervenția unor excavatoare ca să deblocheze circulația pe drumurile publice, potrivit stirileprotv.ro.

    Foto: stirileprotv.ro

    Grădinile și livezile au fost distruse, iar localnicii au fost nevoiți să scoată gheața cu lopețile din curți. Potrivit meteorologilor, furtuna se îndreaptă către România.

    Foto: stirileprotv.ro

    Administrația Națională de Meteorologie a emis un Cod galben de vreme rea, valabil până în această noapte, iar hidrologii au avertizat la rândul lor că pe unele râuri, se pot produce viituri.

    În România, vremea a început să se schimbe încă de ieri dimineață, mai întâi în vestul țării. Vântul s-a întețit în unele zone, iar cele mai expuse sunt zonele din Transilvania, Oltenia și Muntenia, unde rafalele vor ajunge la 80 de km pe oră, iar în nordul și nord-vestul țării s-ar putea strânge local 40 de litri de apă pe metru pătrat.

    Și hidrologii au emis un cod galben de viituri și inundații locale pentru mai multe râuri din vestul țării. Sunt vizate 12 județe, dar cele mai expuse sunt Bihor, Arad și Caraș-Severin. Conform prognozelor meteorologice, ploile vor înceta abia în data de 24 mai.

    CITIȚI ȘI: Ploi torențiale, vânt puternic și căderi de grindină! Alert ANM – în vigoare!

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România

    Ultimele știri

    În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene