• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermieri, APIA pregătește valul de controale în fermă!

    agrointeligenta.ro -

    Fermieri, APIA pregătește valul de controale în fermă! Conform unui anunț făcut de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, funcționarii responsabili de verificările în exploatații se mobilizează pentru perioada următoare.

    ”Astăzi, 27 iunie 2022 colegii noștri din cadrul Direcției Control pe Teren – APIA Aparat Central, au susținut o întrunire în sistem de videoconferință, în vederea pregătirii campaniei de control pe teren pentru anul de cerere 2022. La această instruire au participat toți funcționarii cu atribuții de control pe teren din cadrul centrelor județene ale APIA”, conform unui anunț APIA.

    Temele abordate în cadrul instruirii au vizat:

    Un alt subiect important abordat în cadrul instruirii a fost cel legat de conflictul de interese și incompatibilitate.

    Astfel, potrivit procedurilor în vigoare, înaintea efectuării controalelor, membrii echipelor de verificare trebuie să depună declaraţiile de prevenire a situaţiilor de fraudă în activitatea de control al cererilor/dosarelor de subvenţie solicitate la plată, respectiv Declaraţia de confidenţialitate, imparţialitate şi pentru evitarea conflictului de interese și Declarația de confidențialitate.

    În toate acivitățile desfășurate principiile noastre sunt corectitudinea, transparența și profesionalismul. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură – APIA râmâne instituția publică mereu aproape de fermierii români!


    Te-ar mai putea interesa

    Autoritățile îndeamnă fermierii să nu cultive semințele primite gratuit, prin colete dubioase din China S-a aprobat! Fermierii care încasează în acest an despăgubiri de 3.000 euro/hectar! Fermieri atacați cu rachete în câmp, în timp ce recoltau: 12 răniți și 30 de utilaje avariate

    Ultimele știri

    CE: România, alocare de 16,5 miliarde de euro în viitoarea PAC pentru subvenții și investiții în ferme Un senator a depus în Parlament un proiect de lege pentru introducerea impozitului pe tonaj Cei mai ieftini peleți. Prețuri pe kilogramul de peleți în această toamnă