• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • DNA: Un cioban fără nicio oaie a solicitat subvenția APIA pe pășune în mod fraudulos

    Roxana Dobre -

    Un așa-zis crescător de animale care nu avea nicio oaie a vrut să păcălească funcționarii Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) să îi acorde subvenția pe pășune. Agenția i-a respins însă cererea unică de plată din cauză că nu avea numărul suficient de încărcătură cu animale la hectar pentru a deveni eligibil la plata subvențiilor. Faptele s-au petrecut în campania de plăți 2015 iar falsul fermier este acuzat acum de procurori de tentativă la folosirea cu rea-credință de documente ori declarații false pentru obținerea fondurilor europene.

    Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Timișoara au dispus trimiterea în judecată a unui inculpat pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la folosirea sau prezentarea cu rea-credință de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri europene, a anunțat Direcția Națională Anticorupție (DNA).

    Faptele s-au petrecut în campania de plăți 2015

    Potrivit comunicatului transmis de DNA, în rechizitoriul întocmit, procurorii au reținut următoarea stare de fapt:

    În cursul anului 2015, inculpatul ar fi depus la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) mai multe documente în care erau consemnate date false (referitoare la numărul de ovine) în scopul de a obține în mod injust sume de bani în cadrul schemelor unice de plată, în condițiile în care la momentul formulării cererii către APIA inculpatul nu deținea niciun animal.

    Cererea inculpatului a fost respinsă la plată de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură datorită nerespectării condiției privind încărcătura minimă de animale de 0,3 UVM (Unitate Vită Mare n.r)/ha de pajiște permanentă, ce trebuia asigurată de către solicitant pe toată perioada pășunatului.

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu are de recuperat bani de la fermier și nici nu este parte în proces având în vedere că acesta nu a ajuns să încaseze efectiv subvenția ci este acuzat doar de tentativă la fraudă.


    Te-ar mai putea interesa

    Apicultorii au dat în judecată Ministerul Agriculturii și cer suspendarea derogărilor pentru neonicotinoide Primul județ în care fructele și legume din piețe vor fi testate pentru reziduuri de pesticide Fasolea cu păstăi la metru. Semănat, îngrijire, producție

    Ultimele știri

    O nouă piață de export pentru fermierii români! Șeful ANSVSA a semnat astăzi certificatele în Tunisia! Fertilizare la tratamentul semințelor de porumb și floarea-soarelui? Da! Recomandarea Alcedo! Raport USDA februarie 2025. Recoltele din China ”îneacă” prețul cerealelor