• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Pintea, APIA: Subvențiile care rămân blocate la plată până pe 15 mai

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    O categorie importantă de fermieri au subvențiile blocate la plată până la data de 15 mai și nu au intrat la avansul pentru subvenții și nici plata finală pe suprafață.

    Adrian Pintea, directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat, invitat în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că fermierii care au bifat în cererea unică schema de Sprijin Cuplat Vegetal (SCV) nu vor putea primi primi banii până la data de 15 mai când este termenul limită pentru depunerea unor documente justificative obligatorii pentru sprijin.

    ”O altă categorie de fermieri care sunt blocați la plată sunt cei care au sprijinul cuplat în sectorul vegetal. Pentru aceste scheme nu pot primi acești bani. De ce? Pentru că sunt anumite documente specifice care se aduc. Ultimul termen de depunere a documentului este la cartof, 15 mai, deci plata acestora se va face în intervalul 15 mai – 30 mai. Restul fermierilor nu au niciun fel de problemă și pot fi autorizați la plată. Repet, singurul sprijin care va intra ultimul la plată după data de 15 mai este sprijinul cuplat în sectorul vegetal, pentru că nu pot care cum a adus documentele, să-l și băgăm la plată, trebuie să se încheie cu toate documentele aduse pentru toate formele de sprijin pe plan vegetal și atunci le plătim pe toate.  După data de 15 mai undeva în jur de 12 zile se plătesc”, a declarat Adrian Pintea pentru emisiunea Agrostrategia, o coproducție TVR și Agrointeligența – AGROINTEL.RO, ediția din 11 ianuarie.

    O veste bună transmisă de Adrian Pintea prin intermediul emisiunii Agrostrategia, a fost pentru fermierii care se află în eșantionul de control prin teledetecție. ”Da, întreg eșantionul de teledetecție se achită cumva în cascadă în funcție de cum vin și rezultatele. Chiar înainte de sărbători au fost deblocați toți fermierii și repet, toți fermierii, chiar și cei cu erori nu mai sunt, nu mai există niciun fermier care să aibă vreun criteriu de blocare pentru teledetecție. Au intrat, sunt pe fluxul de autorizare la plată. Poate unii au și primit deja banii”, a mai explicat Adrian Pintea.

    Despre acest subiect Agrointeligența – AGROINTEL.RO a scris aici: Veste bună de la APIA pentru fermierii care au fost la control prin teledetecție

    Emisiunea AgroStrategia se difuzează de luni până joi, pe TVR 1, de la ora 10:00 și este o coproducție TVR și Agrointeligența – www.agrointel.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii Subvenții APIA 2026. Primii fermieri înscriși pe listele cu plăți pe hectar și animale Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii a anunțat ce ferme vor primi sprijin consistent începând cu anul 2028 Leafcalco – doze mici, efect mare: noul game changer din agricultură ANM – noi avertizări de vremea rea. Ploi, lapoviță și ninsoare până în Vinerea Mare Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Autorizare a insecticidului Irazu™ de la FMC, pentru utilizare în situații de urgență pentru combaterea celor mai periculoși dăunători din culturile de rapiță