• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Zi decisivă pentru industria zahărului românesc

    Oana Timar – Agrointeligența

    Zi decisivă pentru industria zahărului românesc. Fermierii se întâlnesc cu reprezentanții Tereos, care dețin fabrica de zahăr de la Luduș, județul Mureș, pentru a stabili ultimele detalii privind contractul de vânzare ce va fi semnat la finalul lunii.

    Sibianul Teodor Aflat, Membru în Senatul Asociației Forța Fermierilor, a anunțat recent că astăzi, marți, 17 ianuarie, are loc o întâlnire a fermierilor cu reprezentanții Tereos, fabrica de zahăr de la Luduș. Discuțiile se vor purta în prezența avocaților ambelor părți: fermierii care vor să cumpere fabrica și compania franceză.

    Teodor Aflat se luptă alături de grupul de fermieri din Ardeal pentru salvarea fabricii de la Luduș

    Contractul de vânzare-cumpărare va fi semnat pe 30 ianuarie

    Teodor Aflat a precizat că o altă întâlnire a avut loc pe 9 ianuarie, când fermierii care vor să cumpere fabrica de zahăr s-au întâlnit cu boardul unității, respectiv cu directorii și cu reprezentantul Grupului Tereos.

    ”Am discutat tranșant. În 17 ianuarie vom avea o întâlnire între avocații părții române cu cei ai părții franceze, urmând ca în 30 ianuarie să semnăm contractul de vânzare-cumpărare”, a anunțat Teodor Aflat la data de 10 ianuarie, potrivit publicației mureșene Zi de Zi.

    Apel către fermieri să nu renunţe la cultura de sfeclă de zahăr

    Fermierul din județul Sibiu face și un apel către fermieri să nu renunțe la cultura de sfeclă de zahăr ci, dimpotrivă, să crească suprafețele în acest an, când procesarea va fi făcută în cadrul unui fabrici deținută și operată de români.

    ”N-o să mai avem o multinațională, ci de data aceasta profitul va fi la români. Vrem să fie transparență de la preluarea sfeclei până la vânzarea zahărului. Bineînțeles, investiția e destul de mare, riscurile pe care ni le-am asumat un grup de cultivatori sunt destul de mari. Vrem să diminuăm importul de zahăr din România și pe rafturi să se vadă că e produs românesc”, a precizat Teodor Aflat.

    De anul trecut, funcționarea fabricii de zahăr de la Luduș a fost stopată, iar când proprietarul francez, grupul Tereos, a anunțat că activitatea nu va fi reluată, fermierii care livrau sfeclă de zahăr au demarat procedurile pentru a achiziționa unitatea. Agricultorii au cerut sprijin din partea Ministerului Agriculturii și direct premierului României pentru a fi susținuți în această preluare. Prin implicarea Asociației Forța Fermierilor și al Agrointeligența, apelul fermierilor a primit un răspuns fără precedent: s-a aprobat în Guvernul României un memorandum pentru sprijinirea fermierilor care preiau fabrica de zahăr de la Luduș.


    Te-ar mai putea interesa

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Piața cerealelor, la zi. Coceral: România – recoltă de 12,72 milioane tone la grâu și 2,63 milioane tone la rapiță Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România?

    Ultimele știri

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! ANF va avea un super-laborator național care va crește capacitatea de analiză fitosanitară Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii, chemați de ANSVSA urgent la discuții!