• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Familiile de albine mor pe capete într-un județ din România. Problema poate deveni națională

    Violina Gorcinschi-Jitaru – Agrointeligența

    Apicultorii s-au lovit de un nou obstacol în activitatea lor. Conform celor din județul Hunedoara, populația de albine a scăzut cu 20%, din cauza unui parazit care se hrănește cu sângele acestora, determinându-le să părăsească stupul. Efectivele afectate au fost, în special, cele asupra cărora nu s-au efectuat tratamente corespunzătoare sau acestea s-au aplicat tardiv.

    Populația de albine a scăzut cu 20% din cauza unui parazit

    Apicultorii din județul Hunedoara au făcut cunoscut faptul că sunt într-o situație delicată, după ce un parazit a afectat efectivele de albine vulnerabile la boli, cărora nu le-au fost administrate corespunzător tratamentele, conform Radio Timișoara.

    „Foarte multe familii de albine s-au pierdut din cauza parazitului denumit Varroa jacobsoni”, a declarat vicepreședintele Asociației Crescătorilor de Albine Hunedoara, Tiberiu Korb.

    Parazitul varroa nu ar afecta doar albinele din județul Hunedoara, ci poate reprezenta o problemă la nivel național.

    „Din păcate avem probleme la nivel de județ și nu numai la nivel de județ. La nivel de țară, în primul rând, anul trecut a fost o infestare foarte mare cu Varroa jacobsoni. Apicultorii în timpul verii, au susținut tare că nu există infestare, că familiile sunt foarte puternice și au minimalizat și tratamentele și le-au început târziu. Foarte multe familii la ora asta au dispărut, deci au murit foarte multe familii. Să manifestă prin faptul că dispare albina din ladă. Din estimări, cam 20% din efective s-au cam dus. Iarna nu s-a terminat încă, până în aprilie mai pot fi surprize, adică mortalități”, a precizat Tiberiu Korb.

    o albina infectata cu varroa
    Varroa jacobsoni, un parazit periculos pentru albine (foto: science.org)

    Cum pot fi protejate populațiile de albine

    Soluția pentru stoparea infectării stupilor este folosirea tratamentelor, chiar și în această perioadă. Este nevoie de atenție și de utilizare a unor benzi speciale, așa cum a avertizat reprezentantul apicultorilor din Hunedoara. De altfel, apicultorii pot solicita consultanță la sediul Asociației Crescătorilor de Albine.

    „Ceea ce a mai rămas din familiile respective trebuie unificate și de făcut tratamente. Sunt foarte multe soluții de a face tratamente și trebuie puse aceste benzi pentru că albinele prin atingere își mai revin. Să știți că încurajez apicultorii, că vin la mine foarte supărați și le spun totuși, că să le pară bine pentru că am făcut niște cantități de miere. Faptul că cunosc o meserie este mare lucru. Să practice în continuare apicultura, să iubească albinele”, a adăugat Tiberiu Korb.

    În județul Hunedoara activează circa 1.000 de apicultori.

    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist

    Ultimele știri

    Legile pentru noile subvenții de 68 euro/vacă și 13,7 euro/porc, publicate în Monitorul Oficial! Termene plăți! Cele mai drastice măsuri împotriva pestei porcine africane au întors legea anti-PPA în Parlament! Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Ferma Wagner face următorul pas: produse livrate la ușa clienților. Văcuțele din fermă, vedetele unui daily vlog! Vot în Parlament pentru crescătorii de animale! Anunțul senatorului Sorin Moise!