• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bayer și Syngenta dau în judecată UE pentru interzicerea pesticidelor

    agrointeligenta.ro

    Bayer și Syngenta, două dintre cele mai mari companii producătoare de produşi chimici din lume, au anunțat că vor da în judecată Uniunea Europeană pentru interzicerea folosirii pesticidelor în agricultură. Aceștia susțin că interdicția este „nejustificată” și „disproporționată”. Totuși reprezentanții UE susțin că există dovezi științifice clare care arată că produsele celor două companii sunt cauza morții masive a albinelor, ceea ce pune în pericol întregul lanț alimentar.

    În luna mai a acestui an, ca urmare a unei campanii publice și mediatice masive, folosirea substanțelor și pesticidelor care afectau albinele. Decizia a venit după ce Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentelor a arătat studii care arătau că substanțele din gama Neonics în cauză afectează grav albinele. Bayer a luptat împotriva interdicției tot timpul prin lobby și publicarea unor studii care să contravină spuselor activiștilor pro-albine.

    Acum compania germană alături de Syngenta au anunțat că va acționa în judecată Uniunea Europeană pentru decizia interzicerii folosirii acestor game de pesticide.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă

    Ultimele știri

    Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Agrinvest – drept la replică: ”Respingem ferm sugestiile potrivit cărora societatea noastră ar acționa abuziv sau în afara cadrului contractual” Matei Titianu, preşedinte LAPAR: Sunt revoltat de cazul executării silite dupǎ plata soldului! Solicit ministrului Barbu o reacție! Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite!