• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Comisarul Wojciechowski cere subvenţionarea costului transportării cerealelor ucrainene prin UE

    Oana Timar – Agrointeligența

    Comisarul european pentru agricultură, Janusz Wojciechowski, a propus joi ca UE să subvenţioneze costul transportării cerealelor ucrainene prin blocul comunitar, informează Financial Times, potrivit Agerpres.

    O măsură similară a fost anunțată anterior, în exclusivitate la AgroStrategia, pe TVR 1, de către ministrul Florin Barbu, care a precizat că este vorba despre un sprijin de 30 de euro pe tona de cereale, menționând că acești bani ar urma să reprezinte un ajutor pentru fermierii români.

    Ministrul Florin Barbu a cerut la Bruxelles o subvenție de 30 de euro pe tona de cereale

    ”Am cerut în prima fază, ca și stat român, 30 euro pe tonă. Acum așteptăm de la 1 septembrie să intre în evaluare acest lucru, pentru că suntem îndreptățiți să luăm acești bani. România este sigura cale de tranzit a cerealelor din Ucraina, automat sunt afectați și fermierii români. Noi trebuie și avem datoria să protejăm fermierii români. Atâta timp cât și Ucraina a solicitat acest sprijin pentru transportul cerealelor, întârzierile și costurile cu transportatorii au crescut foarte mult, normal că timpul de așteptare și al fermierilor români este același. Punctul acesta m-a făcut să scriu și să transmit către Comisia Europeană că atâta timp cât va acorda Ucrainei acest ajutor și România este îndreptățită să ia acest sprijin, această compensare de 30 euro pe tonă, care ar urma să fie alocată fermierilor români”, a explicat Florin Barbu pentru emisiunea AgroStrategia.

    Infrastructura de export a Ucrainei – sever avariată

    În ultimele săptămâni, infrastructura de export a Ucrainei a fost sever avariată de atacurile asupra porturilor sale, după retragerea Rusiei, în 17 iulie, din acordul mediat de ONU pentru exportul cerealelor prin Marea Neagră, scrie Agerpres.

    Din iulie, cerealele ucrainene sunt blocate în silozuri.

    În data de 2 mai, Uniunea Europeană a impus restricţii, până pe 5 iunie, pentru importurile de grâu, porumb, rapiţă şi seminţe din floarea soarelui provenite din Ucraina, în ideea de a diminua oferta în exces de cereale în Bulgaria, Ungaria, Polonia, România şi Slovacia. Comisia Europeană a decis, pe 5 iunie, prelungirea interzicerii importurilor de cereale din Ucraina, pentru ţările din estul Europei, până la data de 15 septembrie 2023.

    Janusz Wojciechowski le-a spus parlamentarilor europeni că susţine finanţarea de către UE a companiilor care vor transporta cerealele înainte de renunţarea la restricţii, în 15 septembrie.

    Ideea este sprijinită de Ucraina şi de Bulgaria, Ungaria, Polonia, România şi Slovacia, a adăugat oficialul european.

    Te-ar mai putea interesa

    O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele” Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat”

    Ultimele știri

    Fermierii care au cerut subvenții de la APIA – verificați cu dronele! DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Despăgubiri de secetă pentru fermieri! AAC cere Guvernului să intervină de urgență ADS verifică terenurile tinerilor care au primit pământ de la stat. Neregulile pot duce la rezilierea contractelor