• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primele roșii românești din acest an. Cât costă un kilogram de tomate coapte în martie

    Oana Timar – Agrointeligența

    Primele roșii românești din 2024 sunt obținute în sere încălzite și deja se comercializează în supermarketuri. Ca în fiecare an, producătorul care deschide sezonul tomatelor extratimpurii este ferma Serra Ivas unde roșiile sunt obținute în sistem hidroponic.

    Finalul lunii februarie a însemnat pentru producătorul de roșii Serra Ivas și prima livrare de tomate coapte în acest an. Familia Ianțoc se mândrește că în fiecare an este prima care pune pe piață tomate autohtone.

    ”Foarte gustoasă, foarte proaspătă. Este foarte important că noi ducem roșia, în maxim două, trei zile, ajunge în rafturile supermarketurilor”, a spus pentru Kanal D Ștefan Ianțoc, fermier.

    Familia Ianțoc vinde roșiile de martie în magazinele Mega Image

    Prețul roșiilor coapte în martie este unul destul de ridicat, dar cererea este mare și mulți dintre cei care au căutat în retail tomatele de Constanța spun că nu au mai apucat să le cumpere, că stocul se epuizează rapid. Tomatele tip cherry pleacă din fermă în caserole de 250 de grame și de jumătate de kilogram, iar prețul de producător variază în funcție de greutate și de soi. La raft se pune și adaosul comercial, astfel că ajung să fie mai scumpe în magazine.

    ”Avem la 250 de grame roșiile cherry la 11 lei, cele cocktail, la 500 de grame, sunt 14 lei. Roșia priunișoară momentan nu a ieșit dar în jur de 8, 9 lei la 500 de grame”, a spus Ștefan Ianțoc, fermier. De precizat că prețurile la tomatele de martie au fost păstrate de familia Ianțoc la același nivel ca anul trecut.

    Roșiile la solar, abia în câteva săptămâni

    Roșiile la solar nu sunt încă suficient de coapte pentru a fi puse pe piață, dar în următoarele săptămâni și ele vor apărea pe piață. Astfel, în județul Buzău, producătorul local Mircea Tatu spune că în circa trei săptămâni va ieși cu tomatele la piață la un preț de 37 de lei kilogramul.

    ”Acestea sunt primele roșii pe care le vom mânca anul acesta. Noi ne-am păstrat soiul, unul vechi, foarte gustos”, a declarat Mircea Tatu care a declarat că preţul ce pare piperat pentru unii piperat reflectă cheltuielile mari cu încălzirea şi lucrările agricole, toate realizate prin metode naturale.


    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus

    Ultimele știri

    APIA a început eliberarea adeverințelor pentru fermierii care vor subvențiile în avans Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Campania AgroReclamații, la MoldAgro Expo: Fermierii pot transmite direct sesizările pe care le au cu privire la autorități și partenerii comerciali! Zilele Horticulturii Bucureștene cu peste 120 de producători și expozanți, la USAMV