• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Se construiește o nouă fabrică ce va prelua lapte de la fermierii români

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Se construiește o nouă fabrică ce a prelua lapte de la fermierii români. Carmen și Dumitru Solomonescu, fondatorii brandului ”Lactatet Solomonescu”, ridică o nouă fabrică in județul Botoșani. Laptele ce va fi prelucrat la noua unitate de procesare a proveni de la crescătorii de animale din zonă.

    Crescătorii de vaci din județul Botoșani vor putea să își vândă laptele către o nouă fabrică de lactate. Aceasta urmează să fie construită în municipiul Botoșani de doi oameni de faceri din zonă și va cuprinde un spațiu de producție și clădiri anexe. Obiectivul de investiții se află la acest moment la faza de întocmire a documentației necesare pentru demararea efectivă a lucrărilor, potrivit Botosneanul.ro.

    Citiți și: Crescătorii de vaci și-au construit propria fabrică de lapte cu ajutorul fondurilor europene

    Cei doi omeni de afaceri, Carmen și Dumitru Solomonescu, care au construit compania producătoare de lactate ”Lactate Solomonescu”, în satul Miron Costin, comuna Vlăsinești, județul Botoșani, intenționează să mai construiască o fabrică de prelucrare a produselor lactate, de această dată în municipiul Botoșani, în zona Manolești Deal, pe un teren în suprafață de 44.900 mp, pe care sunt proprietari.

    În ședința ordinară de Consiliu Local a fost aprobat proiectul de hotărâre privitor la Planul Urbanistic de Detaliu (PUD) pentru această investiție al cărei beneficiar va fi SC Lacto Solomonescu SRL.

    După parcurgerea etapelor de documentație, terenul va fi eliberat de construcțiile existente care vor fi desființate, respectiv o cabină de poartă și depozite chimicale sau de materiale.

    „Se propune realizarea unei fabrici de procesare a laptelui care va cuprinde un spațiu de producție și clădiri anexe adiacente spațiului de producție, necesare pentru activitățile conexe ale fabricii”, se arată în documentația de investiție.

    Citiți și: Preț lapte 2023. Cât primesc fermierii pe litru la procesator și vânzare directă

    Capacitatea fabricii de lapte: 150.000 de litri pe zi

    Conform planurilor de construcție, pavilionul unde va funcționa fabrica de producție va avea și spații administrative pentru birourile personalului. Totodată, activitatea fabricii va consta în colectarea și normalizarea laptelui, prelucrarea laptelui și obținerea produselor finite, comercializarea produselor prin diferiți distribuitori, colectarea și epurarea apelor uzate precum și colectarea deșeurilor nepericuloase.

    Materia primă utilizată în procesul de fabricație provine de la ferma de creștere vaci de lapte precum și de la diverși crescători de animale, în sistem organizat, capacitatea de prelucrare fiind de 150.000 de litri de lapte pe zi.


    Te-ar mai putea interesa

    Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri!

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Comisia Europeană – noi estimări de producții, minime pentru grâu și orz în porturi O fermă cu 1.800 de capete – izolată după suspiciuni de variolă ovină și caprină Noul regulament european pentru NGT a fost publicat în Jurnalul Oficial al UE Auchan România a publicat Raportul de Sustenabilitate 2025: peste 100 de filiere, aproape 4,5 milioane de produse salvate de la risipă și investiții continue în eficiență energetică Mecanicul agronom din Botoșani culege cireșe bio. Povestea de la Mănăstirea Doamnei pentru ”Campioni pe teren”