• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANSVSA: 10 focare de pesta oilor, stinse în această săptămână. Au rămas 27

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Situație pesta oilor și a caprelor. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat vineri, pe 20 septembrie, că în România mai sunt active 27 de focare de pesta rumegătoarelor mici (PRM). În această săptămână au fost stinse 10 focare, dintre care 9 focare de PRM – în județul Tulcea și un focar de PRM în județul Constanța.

    Citiți și: Prețul mieilor la zi, sub presiunea focarelor de pesta micilor rumegătoare

    ANSVSA menționează că, măsurile suplimentare pentru controlul și eradicarea PRM, prevăzute în ordinul comun nr. 155/143/347 emis de ANSVSA, MADR și MAI, rămân valabile, conform Deciziei de punere în aplicare a Comisiei. Astfel, toate mișcările de rumegătoare mici de pe teritoriul României sunt suspendate. Prin excepție, la solicitarea scrisă a proprietarului animalelor, direcția sanitar-veterinară și pentru siguranța alimentelor județeană, respectiv a municipiului București, competentă teritorial, poate permite mișcarea rumegătoarelor mici în următoarele situații:
    – din exploatații către abator;
    – din exploatații către centrele de colectare;
    – din centrele de colectare către abator sau port.

    ”Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a reacționat rapid la apariția și evoluția focarelor de pestă a micilor rumegătoare (PMR) în județele Tulcea, Constanța, Ialomița și Timiș, iar rezultatele se reflectă în scăderea numărului de focare. Serviciile veterinare din întreaga țară depun eforturi susținute pentru a limita răspândirea virusului, aplicând măsuri corecte, în conformitate cu legislația europeană aplicată în toate statele membre”, precizează autoritatea.

    Citiți și: Pesta oilor – o boală ”inventată”? Răspunsul șefului ANSVSA!

    ANSVSA: Transporturile clandestine de animale pot răspândi boala

    ANSVSA atrage atenția asupra activităților ilegale, cum ar fi transporturile clandestine de animale, care pot genera focare secundare de boală la mare distanță de focarele inițiale și care pun în pericol eforturile de export.

    ”Instituția este în permanent contact cu crescătorii de animale, transportatorii și exportatorii, colaborând pentru a limita extinderea bolii și a preveni prejudiciile în sectorul zootehnic. Orice suspiciune de boală trebuie notificată în cel mai scurt timp DSVSA județene”, se mai arată în comunicatul ANSVSA.

    Pesta Rumegătoarelor Mici este o boală virală gravă, care nu afectează omul, dar afectează rumegătoarele mici, respectiv ovinele și caprinele. Mortalitatea în cazul animalelelor infectate poate ajunge la 70%.


    Te-ar mai putea interesa

    Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA” Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”