• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Veste proastă – Ucrainenii au exportat prea mult, prea repede şi vor impune restricţii la grâu

    agrointeligenta.ro

    Ucraina ar putea restrânge posibilităţile de export pentru grâu şi alte cereale, după ce nivelurile mari de livrări internaţionale petrecute înr-un ritm foarte rapid în lunile septembrie şi octombrie au ajuns să pună în pericol echilibrul pieţei naţionale.

    Ucraina este al patrulea exportator de cereale la nivel mondial, şi primul producător din regiunea Mării Negre (ţinând cont de faptul că Rusia este de fapt foarte regionalizată), livrările din aceastăţarăpe piaţa globală şi regională contribuind la ponderarea preţurilor.

    Ucraina a avut o recoltă bună de grâu în acest an secetos, comparativ cu alţi mari producători din regiune. Acest fapt, ca şi cantităţile rămase în silozuri de anil trecut le-a permis exportatorilor să iasă pe pieţele internaţionale foarte agresiv petru a profita de explozia preţurilor.

    Luna trecută autorităţile nu luau în calcul nicio restricţie privind exporturile de cereale. Situaţia pare însă a se fi schimbat. Potrivit BlackSeaGrain, ministerul Agriculturii estimează că dacă vânzările internaţionale vor continua în aceaşi ritm de până acum rezerva de grâu a ţării ar fi epuizată până cel târziu pe 15-20 noiembrie.

    De la începutul sezonului ucrainenii au exportat 7,1 milioane tone de cereale, jumătate din această cantitate fiind reprezentată de grâu.

    Potrivit surselor autorităţile de la Kiev vor introduce limite de export începând cu 15 noiembrie de teama ca nu cumva după o recoltă acceptabilă preţurile alimentare să explodeze chiar în primele luni după instalarea noului cabinet rezultat în urma alegerilor din această toamnă.

    Un raport oficial în privinţa restrucţiior este în lucru. Nu se ştie dacă în el se va regăsi anularea contractelor deja semnate dar de onorat după 15 noiembrie (cu o probabilitate mai mică dar demnă de luat în calcul) sau doar a celor semnate după 15 noiembrie.

    Ucraina a realizat o producţie de grâu de 15,5 milioane tone anul acesta cu o reime din pricina secetei mai mică decât cea de anul trecut.


    Te-ar mai putea interesa

    Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces