• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Reprezentarea fermierilor la Bruxelles. Botănoiu, MADR: Nu vom accepta să se facă doar plimbări București-Bruxelles. Banii vor trebui justificați!

    agrointeligenta.ro

    Organizațiile de fermieri care au reprezentativitate la nivel național urmează să primească sprijin financiar pentru a reprezenta interesele agriculturii naționale la Bruxelles. ”Legea Copa-Cogeca” a fost votată în unanimitate de deputați încă din 25 februarie, însă normele sale de aplicare nu au fost încă elaborate.

    Nu se cunoaște încă bugetul pe care reprezentanții fermierilor îl vor avea la dispoziție pentru a se implica în dialogul civil de la nivelul Comisiei Europene. Urmează să fie elaborate normele de aplicare, procedură pentru care secretarul de stat din Ministerul Agriculturii Daniel Botănoiu a solicitat implicarea formelor asociative cu reprezentativitate la nivel național.

    ”Vom da hotărârea de Guvern. Rugămintea mea este să participăm împreună la ceea ce înseamnă aceste norme de aplicare. Acești bani pe care MADR înțelege să îi pună la dispoziția organizațiilor care participă la nivelul Comisiei Europene pentru decizii trebuie să fie foarte bine argumentați. Nu vom putea accepta doar plimbarea pe care poți să o ai de la București și până la Bruxelles și, cum am văzut la mai mulți colegi, să privești parcurile din Bruxelles și să nu ai nici o contribuție”, a declarat secretarul de stat, prezent la deschiderea ediției de anul acesta a Târgului Național al Mierii din Capitală.

    Botănoiu a precizat că banii folosiți pentru reprezentarea fermierilor vor trebui justificați, inclusiv prin rezultate. ”Fiecărei organizații participante i se vor deconta aceste cheltuieli dacă va avea o contribuție pentru sectorul respectiv”, a punctat Botănoiu.

    Răspunsul nu a întârziat să vină din partea președintelui Federației Naționale Pro Agro. ”Vă asigur că nu mergem la Bruxelels să stăm pe bănci. Din fericire, expertiza profesională se află în rândul profesiunii. În semn de apreciere pentru cei care fac valoare adăugată în România, avem experți foarte buni în mediul privat. Este nevoie de o credibilizare ce se va concretiza prin implicarea noastră. Eu mi-am asumat ca orice lucru pe care îl facem să fie însoțit de un raport adus în atenția opiniei publcie, ca să și transmitem fermierilor pentru care mergem acolo ce se discută la nivel comunitar, ce putem obține și cum ne putem bate pentru specificitatea agriculturii României”, a declarat Emil Dumitru.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri

    Ultimele știri

    Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Ministrul Tanczos a cerut la Bruxelles sprijinirea fermierilor: ”Planul de acțiune privind fertilizanții trebuie aplicat urgent” Șefii agențiilor de plăți – ședință la vârf. Directorii APIA și AFIR, discuții privind viitorul subvențiilor și al finanțărilor europene „Gustul copilăriei” revine la Livada Bogland – Giurgiu: trei zile de cules de cireșe bio, picnic și activități pentru familie Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA”