• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Constantin: Industria laptelui a atras fonduri de 42 de milioane de euro

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin, a efectuat ieri o vizită la o mare fabrică de produse lactate din România.  “România a atras fonduri europene pentru industria laptelui în perioada 2007-2013 în valoare de 42 de milioane de euro. Astăzi avem unităţi importante care satisfac consumul de pe piaţa internă, dar există, pe fondul creşterii consumului de lapte, loc suficient pentru a dezvolta ferme şi unităţi de procesare. Pentru ambele zone există fonduri europene pe care le vom pune la dispoziţia tuturor celor care vor fi interesaţi”, a declarat ministrul Agriculturii, Daniel Constantin.

    Totodată, ministrul Agriculturii a afirmat că viitorul Program Naţional pentru Dezvoltare Rurală va avea în vedere dezvoltarea nu doar a zonei de procesare, ci şi a celei de producţie, respectiv a fermelor, pe care se va pune accentul în perioada 2014-2020, ţinând cont de potenţialul pieţei româneşti în ceea ce priveşte consumul de lactate.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenție de 70 de euro pe cap de oaie. Sprijinul acordat crescătorilor de ovine O fermă de vaci din județul Timiș caută mulgători și oferă un salariu brut de 5.800 de lei, plus cazare DE VÂNZARE: Depozit de cereale cu capacitate de 8.000 de tone în județul Tulcea – Ceamurlia de Jos

    Ultimele știri

    Pâinea s-a scumpit peste noapte. Aurel Popescu, ROMPAN: Prețurile mai pot urca și în perioada următoare Stația de tratare a semințelor Soufflet Agro. Curățare performantă, tratare uniformă și precisă a semințelor Turma – carne premium, direct de la fermă. Zootehnistul Bogdan Negrescu promovează steak-ul românesc de vită și de oaie