• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Marcel Ciolacu tranșează problema închiderii supermarketurilor în weekend: „Nu este oportun”

    Violina Gorcinschi-Jitaru -

    Prim-ministrul Marcel Ciolacu a anunțat astăzi, joi – 26 martie, la începutul ședinței de Guvern, că ideea închiderii supermarketurilor în weekend nu poate fi aplicată, în urma reacției negative a opiniei publice. Acesta a spus că schimbarea programului magazinelor la final de săptămână nu este oportună.

    Propunerea privind stabilirea unui program scurt pentru marile lanțuri de retail în weekend, respinsă de Guvern. Marcel Ciolacu a spus că, luând în considerare opinia publică, propunerea micilor producători din agricultură și a patronilor de magazine privind închiderea supermarketurilor în weekend nu poate fi acceptată, potrivit Stiripesurse.ro.

    Supermarketurile nu vor fi închise în weekend (foto: Adevărul)

    Propunerea închiderii supermarketurilor în weekend, respinsă de conducerea Guvernului

    Unul dintre subiectele controversate discutate de români în ultima perioadă este propunerea de închidere a supermarketurilor în weekend, după ora 13:00. Micii producători și proprietari de magazine s-au plâns, recent, că le scad semnificativ vânzările în cele două zile în care românii cumpără mai mult din supermarketuri, unde oferta de produse este mai largă.

    Citește și: Spanacul din Italia – vândut în supermarketuri, în timp ce spanacul românesc se usucă în piețe

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a declarat că românii nu pot fi forțați să facă cumpărături numai în anumite locuri

    La rândul lui, premierul Marcel Ciolacu a anunțat astăzi, joi – 28 martie, decizia finală privind închiderea supermarketurilor în zilele libere ale săptămânii.

    Citește și: Micii comercianți cer închiderea magazinelor în weekend, după ora 13:00

    „În încheiere, vreau să închid un subiect care a provocat dezbatere publică, cel legat de programul magazinelor la sfârșit de săptămână. Din semnalele primite din rândul societății, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend! Au închis alții piețele în pandemie și au pus orar la magazine, nu mai suntem în etapa aceea”, a anunțat premierul Ciolacu.

    Propunerea, venită din partea micilor producători locali, ar fi contribuit, potrivit acestora, la creșterea vânzărilor din piețe, aprozare și magazinele mici, de cartier.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!” Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”