• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Decizia luată astăzi la Guvern privind îngrășămintele folosite de fermieri

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Guvernul a luat o decizie importantă privind produsele fertilizante folosite de fermierii români, în agricultură. În ședința Guvernului a fost aprobată Ordonanța de Urgență privind stabilirea unor măsuri aplicabile managementului produselor fertilizante, precum și pentru modificarea Legii nr. 232/2010 privind regimul de import al mostrelor de îngrășăminte și al îngrășămintelor.

    Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) remis miercuri, 7 septembrie, adoptarea măsurilor legislative prevăzute în actul normativ va contribui la comercializarea produselor fertilizante pe teritoriul României în acord cu noua legislație europeană în vigoare.

    Sursa citată mai precizează că măsurile propuse vor asigura, de asemenea, trasabilitatea produselor fertilizante comercializate în România și, totodată, vor proteja producătorii agricoli în vederea folosirii de produse de calitate și cu eficiență maximă pentru utilizarea în agricultură.

    Prin actul normativ adoptat se reglementează regimul juridic al următoarelor categorii de produse fertilizante:

    De asemenea, se stabilesc obligațiile operatorilor economici, ale direcțiilor pentru agricultură județene, respectiv ale structurii cu atribuții în inspecții tehnice din cadrul MADR pentru activitatea de supraveghere a pieței și controlul produselor fertilizante.

    Totodată, Ordonanța stabilește sistemul de contravenții și sancțiuni în domeniul produselor fertilizante.

    Actul normativ prevede dispoziții tranzitorii pentru produsele fertilizante autorizate și în curs de autorizare în baza actualului cadru național de reglementare în domeniu.

    Ordonanța reglementează și modalitatea de recunoaștere reciprocă a produselor fertilizante testate în alte state membre UE și asigură cadrul legal referitor la introducerea în țară a acestora.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi

    Ultimele știri

    E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor! Termen extrem de scurt pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Program special pentru primirea cererilor Achim Irimescu la Agrostrategia: Bugetul pentru care îl va primi România pentru fermieri post-2027 Grupul Agrointeligența va promova, gratuit, oferta stațiunilor de cercetare dedicată fermierilor. Protocol de colaborare cu ASAS Arenda pentru terenurile ADS: de la 375 kg/ha până la 1.112 kg/ha, cu indexare anuală după rata inflației